v     تمرینات  هفته ای دو جلسه بایستی انجام شود و بین هر تمرین بایستی ۷۲ ساعت استراحت وجود داشته باشد. درصورت حضور در برنامه های آخر هفته انجام یک بار تمرین در هفته کفایت میکند.

v     حتما از کفش کوهنوردی در تمرینات استفاده شود.

v     در حین تمرین باید بتوانید همزمان که از طریق بینی تنفس میکنید بدون مشکل مکالمه داشته باشید. هدف این است که با ضربان قلب پایین خستگی را در ماهیچه های پاهای خود احساس کنید. اگر احساس میکنید

که هنوز قادر هستید که با سرعت بالاتر حرکت کنید بجای آن کوله خود را سنگین تر کرده یا شیب تندتری را انتخاب کنید.

v     هر چه شیب تندتر باشد مسیر بهتری برای تمرین است. مطمئنا مسیر های پر شیب مثل پیست اسکی بهتر از یک زمین مسطح است.

v     ممکن است لازم باشد برای رسیدن به ارتفاع مورد نظر یک شیب را چندبار صعود کنید.

v     اگر ماهیچه های پای شما در شرایط ایده آلی است میتوانید برای شروع از کوله به وزن ۲۰ تا ۲۵ درصد از وزن کل بدن استفاده کنید.

v     توجه داشته باشید که سرعت و وزن کوله ایی که حمل میکنید باید بر اساس آمادگی پاهای شما انتخاب شود نه بر اساس آمادگی دستگاه تنفسی.

v     برای رسیدن کوله به وزن موردنظر میتوانید از بطری های پر از آب استفاده کرده و در پایان از آن برای آبیاری درختان استفاده نمایید تا در هنگام برگشت از فشار برروی زانوهای خود بکاهید.

v     ترجیحا آب بطری ها از آب های غیرآشامیدنی ولی عاری از مواد شیمیایی پر شود تا به طبیعت آسیبی وارد ننماید. همچنین میتوان از سنگ هم برای این منظور استفاده نمود. لطفا توجه داشته باشید

که وزن کوله نباید بیشتر از ۲۵ ٪ از وزن کل بدن باشد.

گردآوری و ترجمه: شاهپور امرالهی

منبع:      Climbing Magazine

کرامپون ها تجهیزاتی ضروری برای حفظ ایمنی در جاده های یخی و برفی می باشند . اگر این تجهیزات را در اختیار داشته باشید، به راحتی می توانید در مجاورت رودخانه های یخ زده ، دامنه های برفی و آبشار های یخ زده به صعودتان ادامه دهید.

بخاطر اینکه اکثر کوهنوردان و صخره نوردان حرفه ای، بجای بوت های پلاستیکی از بوت های چرمی و مصنوعی استفاده می کنند ، کرامپون های نیمه سخت با فریم های افقی محبوبیت خاصی بین آن ها دارند. لازم به ذکر است که با طراحی حرفه ای و تکنیک های پیشرفته، این کرامپون های بسیار سبک و راحت طراحی شده اند.

این ها قوس های طبیعی و شگفت انگیزی هستند که به مرور زمان و به دست طبیعت در اثر عوامل جوی (باد و باران) ایجاد شده اند و در برابر شرایط بد آب و هوایی طی سالیان سال مقاومت کرده اند،اگر چه همین عوامل که باعث بوجود آمدن آنها شدند ، روزی باعث نابودی آنها خواهند شد.بیشتر این کمان ها در چین و آمریکا وجود دارند.

تمرینات هوازی برای تناسب اندام و آمادگی جسمانی

کوهنوردان و اکثر ورزشکاران برای رسیدن به آمادگی جسمانی  و تناسب اندام به تمرینات هوازی روی می آورند اما یکسری باورهای اشتباه در مورد تمرینات هوازی وجود دارد که ممکن است باعث رفتار غلط ما در مورد انجام این تمرینات شود.

("موجودات ماورايي"، خالق رشته کوه‌های عجيب چابهار! )

حدود 40 تا 50 كيلومتر پس از چابهار به سمت بندرگواتر، كوه هايي در سمت چپ جاده نمايان مي‌شود كه به كوه هاي مينياتوري يا مريخي معروفند. کوه‌های مریخی یا مینیاتوری در شرق بندر زیبای چابهار قرار گرفته‌اند. وجود اين كوه ها با توجه به منظره كاملا متفاوتي كه در سمت راست جاده و رو به‌سوي دريا وجود دارد، باعث مي‌شود تا يكي از زيباترين جاده‌ها و مناظر طبيعي استان سيستان و بلوچستان به‌وجود آيد كه به دليل عدم معرفي، كمتر مورد بازديد قرار گرفته‌اند. اين كوه ها كه از منحصربه‌فردترين كوه هاي ايران است، به ثبت و حفاظت محيط زيست نيز در نيامده‌اند تا لااقل از اين طريق نامش در فهرست مناظر زيبا و بي‌نظير ايران به‌جا گذاشته شود.