باشگاه شیرازجوان
اولین و قدیمی ترین باشگاه رسمی کوهنوردی در جنوب کشور

لطفا جهت نامنویسی اولیه باشگاه شیرازجوان اطلاعات خود را از طریق لینک زیر ارسال نمایید تا دراولین فرصت با شما تماس حاصل نماییم.

شنبه, جولای 24, 2021

به نام حق

 

گزارش صعود به قله برم فیروز در قالب 3 گروه

 

شرکت کنندگان :

نیما شعبانی (سرپرست و مربی و گزارشگر)

مسعود لک زاده (جانشین سرپرست و مسئول فنی)

عزیزاله زره پوش (مسئول فنی گروه خط الراس)

شاهپور امرالهی (سرپرست گروه خط الراس)

محمد حسین غرقی (گروه خط الراس)

پیمان صادقی (سرپرست و مسئول فنی گروه دریاچه)

ایمان کریمی (گروه قله)

سعید دهستانی (گروه قله)

علی طیبی (گروهدار)

نبی اله فهندژ(گروه خط الراس)

عباس قائدی (گروه قله)

حسین برهانیان(گروه خط الراس)

آرش زارع(گروه خط الراس)

مهدی زارع(گروه خط الراس)

حشمت اله ادیب دشتکی (گروه قله)

حسینعلی جمشیدی (گروه قله)

علی گودرزی (همیار سرپرست)

 

شراره شعبانی(سرپرست و مسئول فنی بانوان)

حوریه محمد پور(همیار سرپرست بانوان)

رویا مختاریان (گروه دریاچه)

شیوا کشاورز(پزشک)

سارا عماد(پزشک)

الهام طیبی (گروه قله)

کیانا صادقی (گزارشگر تصویری)

صدیقه رحیمی (گروه دریاچه)

الهه فهندژ (گروه قله)

سارا اسماعیلی(گروه خط الراس)

سمانه پذیرش(همیار مسئول فنی بانوان)

 

شروع حرکت گروهA وB : 9:20

دریاچهگروهA وB : 11:20

قلهگروهA وB : 01:12

شروع حرکت گروه خط الراس :۹:۲۲

دریاچه گروه خط الراس :۱۰:۲۶

قله گروه خط الراس :۱۱:۵۲

مجموع استراحت گروه خط الراس :20 دقیقه

تعداد همنوردان: 28 تن

تعداد بانوان: 11 تن

تعداد آقایان: 17 تن

استان:فارس

شهرستان : سپیدان

منطقه : پولاد کف

 موقعیت جغرافیایی:  89N302246 E5156

مسافت پیموده شده: 26 کیلومتر

تعداد گام ها: 27450 گام

وضعیت هوا : صاف

سرعت وزش باد : حدود 11 تا 15 کیلومتر در ساعت

میانگین دما: 13 درجه

دسترسی موبایل و اینترنت: تنها روی قله و خط الاراس

 

کوه برم فیروز 

کوه برم فیروز نام یکی از کوه‌های استان فارس است که در شهرستان سپیدان و در۹۰ کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده‌است. این کوه در امتداد چین خوردگی های رشته کوه زاگرس است.این کوه به خاطر دریاچه‌ای که با همین نام در دامنه‌های آن واقع شده همه ساله به خصوص در اواخر بهار مورد توجه گردش گران قرار می‌گیرد.

جغرافیا

این کوه در فاصله ۱۴ کیلومتری شمال اردکان مرکز شهرستان سپیدان و در ۵۰ کیلومتری جنوب شرق کوه دنا قرار دارد. بلندترین نقطه آن که قله ریزبلند نام دارد ۳۷۲۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و بنابراین دومین قله مرتفع استان فارس و اولین قله مرتفع شهرستان سپیدان محسوب می‌شود.
در واقع در کنار این دریاچه دو کوه بلند قرار دارد که نام کوه بلندتر، کوه ریز بلند(riz boland)است به ارتفاع ۳۷۲۰ متر که نزد کوهنوردان به قله برم فیروز مشهور شده و دقیقا در شمال دریاچه قرار گرفته. کوه دیگر کوه قلاگرد(ghalagerd)است با ارتفاع حدود ۳۶۵۰ متر که به صورت یک کوه جدا قرار گرفته و کمی از دریاچه فاصله دارد.
کوه برم فیروز به دلیل بارش سالانه قابل توجه (حدود ۱۰۰۰ میلی‌متر) که اغلب به صورت برف دریافت می‌کند منبع طبیعی آب تعدادی از چشمه‌های شهرستان سپیدان است. برای مثال می‌توان به چشمه پرآب و معروف شش پیر اشاره کرد که مطالعات دانشگاه شیراز نشان می‌دهد یکی از منابع اصلی این چشمه کوه برم فیروز است.

دریاچه برم فیروز

دریاچه‌ای کوچک در جنوب غرب قله برم فیروز و در ارتفاع ۳۳۵۰ متری از سطح دریا وجود دارد که معمولاً تا فروردین‌ماه پوشیده از برف است و در اردیبهشت دریاچه در اثر آب شدن برف شکل می‌گیرد. در اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه اطراف دریاچه سراسر چمنزار و پوشیده از گل‌های وحشی می‌شود اما هم چنان در قسمت غربی دریاچه برف باقی‌مانده از زمستان وجود دارد و همه این‌ها در کنار هم زیبایی خاصی به دریاچه می‌بخشد. بنابراین از اواخر اردیبهشت تا اوایل تیر این دریاچه مورد توجه گردش گران قرار می‌گیرد. کوه برم فیروز اسم خود را در واقع از همین دریاچه گرفته‌است چرا که در زبان محلی منطقه فارس به برکه‌ها و دریاچه‌های کوچک کلمه "برم" اطلاق می‌شود و از آن جا که این دریاچه در زبان محلی "برم فیروز" نام دارد این کوه نیز به همین اسم شناخته می‌شود.

پوشش گیاهی و جانوری منطقه :

همان گونه که اشاره شد از وجود نعمت مایه حیات تمام این منطقه پوشیده از علفزار وگیاهان متعدد می باشد. گونه های گیاهی که در این منطقه رشد کرده اند شامل: گل لاله، پونه، پیاز، جاشیر، بن سرخ، گیاهان بوته ای و گونه هایی از فرفیون می باشد، همچنین گونه های جانوری این منطقه شامل: پستانداران کوچکی مانند: خرگوش و موش و پستانداران بزرگ مانند: گرگ، کفتار، روباه، شغال و خرس می باشد، همچنین حشراتی بسیار زیادی مانند: سنجاقک و کفشدوزک نیز این مکان خوش اب و هوا و بکر را برای زندگی انتخاب کرده اند.

جنس سنگ های منطقه

سنگ های این مناظر زیبا همگی از جنس آهک و مارن( مخلوط سیلیس و آهک) می باشد.

تفریحات منطقه: علاوه بر تفریح و ورزش کوه نوری، شما می توانید با قایق بادی در دریاچه حرکت کنید و از لذت قایق سواری در دریاچه ای که دورتادورش را سرسبزی فرا گرفته است، لذت ببرید.

دلیل نامگذاری "برم" برروی این کوه و دریاچه : مردم بومی و محلی این قسمت از استان فارس به برکه ها و آبگیر های کوچک " برم" می گویند همچنین به این دلیل که رنگ دریاچه در فصل گرم سال فیروزه ای می شود این دریاچه و قله بلند با نام " برم فیروزه" مشهور گشته اند.

شیراز شهری است که نیاز به معرفی ندارد و همه مردم ایران به خوبی با این خطه از سرزمین ایران آشنایی کامل دارند، به راستی چه چیزی باعث شهرت این شهر شده است؟ برای پاسخ به این سوال جواب های فراوانی وجود دارد اما یکی از دلایل شهرت شیراز طبیعت و آب و هوای مطبوعش می باشد، خصیصه ای که به شهر های اطراف این مرکز استان نیز سرایت کرده است. در این مقاله به سراغ یکی از توابع شهر شیراز با طبیعت بکر و سرزنده اش یعنی  کوه و دریاچه برم سپیدان  رفته ایم. شما می توانید هنگام سفر به شهرراز با یک تیر دونشان بزنید و ضمن لذت بردن از جاذبه های شیراز روزهای با نشاطی را نیز در سپیدان که فاصله چندکیلومتری با شیراز دارد را بگذرانید. در این سفر دلچسب  ایران هتل آنلاین همراه شما است و می توانید هتل مورد نظر خود را از بین هتل های شیراز به صورت آنلاین رزو نمایید و با اقامت در هتل بزرگ شیراز پایتخت فرهنگی ایران را از بالا نظاره کنید و یا با اقامت در " هتل ستارگان" روز های خاطره انگیزی را برای خود و عزیزانتان بسازید.

 

معرفی کوه و دریاچه برم سپیدان

زمانی که 90 کیلومتر از شمال شهر شیراز فاصله می گیریم به شهری خوش آب و هوا که یکی از شهرهای دیدنی استان فارس است میرسیم، مکانی که آب و هوای خنکش شادابی و سلامتی را برایمان به ارمغان خواهد آورد. در این منطقه که چشمانمان جز سرسبزی چیزی نمی بیند کوهی قرار گرفته که در دامنه اش دریاچه ای در حال جوش و خروش است، بلند ترین نقطه این کوه با صلابت قله " ریز بلند" نام دارد که ارتفاعش از سطح دریا 3720متر می باشد و از این حیث دومین قله مرتفع استان فارس و اولین قله مرتفع شهرستان سپیدان به شمار می رود. این قله مرتفع به قله "برم فیروز" مشهور گشته و در شمال دریاچه ای به غایت دیدنی و منحصر به فرد واقع شده است. نام کوه دیگری که در مجاورت قله بلند برم قرار دارد، کوه "قلاگرد" با ارتفاع 3650متر می باشد که در ساختن منظره ای منحصر به فرد سهیم می باشد. ارتفاع زیاد کوه برم باعث بارش فراوان باران و برف شده که از برکت این بارش ها چشمه سار های فراوانی در دل قله برم بیرون می اید، یکی از معروف ترین چشمه هایی که از این کوه برافراشته سرچشمه گرفته است چشمه " شش پیر" می باشد که اب گوارا و معدنی اش روح بخش مردمان این منطقه و شهر های دیگر شده است. بارش های قله برم فیروز که به 1000 میلی لیتر می رسد باعث شده که این کوه در بیشتر ماه سال پوشیده از برف باشد و در هر کجا که اب باشد زندگی، شادی و نشاط نیز موج می زند و با آب شدن برف ها دریاچه برم جان می گیرد و تبدیل به یکی از پر اب ترین دریاچه استان فارس می شود.

 این اتفاق مبارک که در اواخر فروردین تا اوایل خرداد به وجود می اید باعث شکل گرفتن منظره ای سرسبز با چمنزار های انبوه می شود و اگر در فصل بهار قدم به این منطقه بکر بگذارید بی شک می توانید اکسیژن خالص را به درون شش هایتان هدایت کنید و با نسیم خنک این منطقه روحتان مانند پرنده ای به پرواز در می اید، در زمستان نیز که براثر سرمای زیاد، اب دریاچه یخ زده است این منطقه چهره ی زیبایی را به خود می گیرید و ترکیب رنگ سبز چمنزار ها با سفیدی برف های انبوه تبدیل به زیباترین نقاشی طبیعت می شود همچنین می توانید با برف های فراوان این مکان، ادم برفی درست کنید و با عزیزانتان لحظاتی سرشار از هیجان و خوشحالی را سپری کنید. همه این زیبایی ها که در انحصار کوه های استوار قرارگرفته اند این منطقه را تبدیل به جاذبه ای دیدنی کرده است.

 

اگر در فکرپیدا کردن منطقه ای برای کوهنوردی می باشید ما کوه پیمایی در این مکان را به شما پیشنهاد می دهیم زیرا کوهنوردی در این منطقه لذت دوچندانی را به شما خواهد داد، تصورش را بکنید زمانی که قدم بر روی دامنه کوه می گذارید بوی دلنشین گل ها و سبزه ها شما را مدهوش خواهد کرد و یا نظاره منظره ای که حاصل انعکاس علفزار ها در ابی دریاچه است شما را به خیال و رویا خواهد کشاند، اما این پایان ماجرا نیست، زمانی که به قله کوه صعود می کنید انجاست که با مشاهده دشت ها و دریاچه پرآب از آن ارتفاع، تازگی و سبکی وجودتان را در بر می گیرد و طراوت را به بند بند وجودتان هدیه می دهد. یکی دیگر از مشخصه های کوه برم وجود شیب ها و دره های کوچک است که به دریاچه برم فیروز ختم می شود و هم چنین چشمه های متعددی که در این کوه قرار دارد این محیط را تبدیل به یکی از زیباترین مناطق گردشگری شهرستان سپپیدان کرده است.

 

موقعیت مکانی کوه و دریاچه برم سپیدان

کوه برم فیروزه جزء رشته کوه زاگرس می باشد که با دریاچه ای که در شمالش قرار دارد در 15 کیلومتری شهرستان سپیدان و در مجاورت پیست اسکی اردکان مرکز شهرستان سپیدان واقع شده است.

آدرس: 19 کیلومتری شمال اردکان فارس

 

گزارش برنامه

 

طبق برنامه ریزی های انجام شده از قبل ، جمعه ، 25 تیر ماه 1400، ساعت 6 بعد از ظهر، با دودستگاه مینی بوس، تعداد 31 نفر از اعضا باشگاه ، به سمت سپیدان حرکت کردیم، پس از طی مسافت جاده شیراز سپیدان، با کمی اختلاف زمانی، دو مینی بوس، به پیست پولاد کف، و (راهدار خانه شکرک) رسیدیم.

هوا تاریک شده بود، و این موضوع مد نظر بود زیرا قرار بر پیمایش شبانه داشتیم. افراد تیم پس از آمادگی و انجام فریضه نماز، همگی در صفی منظم مقدار کمی از مسیر را طی کردند تا به محلی مناسبی برای، انجام تمرینات کششی، جهت گرم کردن رسیدیم.

 

پس از انجام تمرینات، پیمایش را در قالب دو گروه خط الراس به سرپرستی جناب امرالهی و مسئول فنی استاد زره پوش و گروه قله ، به سمت دریاچه برم فیروز آغاز کردیم،

هوا بسیار عالی بود و آسمان پر رمز راز شب ، کوهستان پر از ستاره، خلاصه همه چیز حکایت از یک صعود شبانه ی عالی و دلپذیر را داشت.

 

هر دوتیم با فاصله پیمایش را آغار کردند و در نهایت با فاصله زمانی، حدود ساعت 18 دقیقه به دریاچه زیبای برم فیروز رسیدیدند.که البته گروه خط الراس بسمت قله ادامه داده که نور هدلایت آنها در مسیر قیف زیر قله دیده میشد.

در کنار دریاچه به گروهی برخوردیم، که از نیریز آمده بودند و فردا صبح قصد صعود به قله را داشتند، به همین خاطر در حال استراحت بودند،

 پس از استراحتی کوتاه ، گروه به دو دسته گروه قله و گروه دریاچه به سرپرستی و مسئول فنی جناب صادقی ، که از قبل نیز به همین قرار آمده بودند، ( جهت تصویر برداری از صبیعت و آسمان زیبای شب دریاچه) چادر خود را بر پا کرده و همانجا ماندند. که در نهایت تصاویر زیبایی از آسمان و دریاچه گرفتند.

باقی افراد ، حدود ساعت 11:20 پس از آماده شدن، با فاصله از گروه خط الراس راهی قله ریز بلند شدند.طبق برقرای ارتباط با بیسیم توسط جناب امرالهی با جناب شعبانی مبنی بر اینکه باد زیادی نزدیک قله در حال وزیدن می باشد ، به تصمیم سرپرست تیم قرار بر این شد که گروه خط الراس تا دریاچه فرود بیایند.قبل از آن برنامه از این قرار بود که گروه خط الراس قله بمانند تا گروه قله نیز به آنها ملحق شوند.

 

تیم خط الراس زیر قله، در را ه بازگشت به ما برخورد کردند، و هر دو تیم یکی بسوی قله و دیگری بسوی دریاجه به راه خود ادامه دادند.

 

بچه ها پس از رسیدن به قله و گرفتن عکس و استراحت کوتاه، راه بازگشت را از همان مسیر قیف ادامه دادند.

لازم به ذکر است، روی قله باد می وزید و هوا نسبتا سرد بود.همانطور که مطلع هستید یکی از فاکتور های سرمازدگی وزش باد می باشد که همین دلیل باعث فرود سریع هر دو تیم شد.

 

حدود ساعت 3:05 تیم دوم نیز به دریاچه رسید و باقی دوستان رسیدند. پس از نیم ساعتی استراحت و صرف غذا و نوشیدنی، همگی عازم فرورد شدند. هوای برم نسبت به قله، سرمای کمتری داشت اما همانجا هم نیاز به پوشش گرم داشت، در راه بازگشت هر چه از ارتفاع کاسته می شد از سرمای هوا هم کم میشد و همین موضوع باعث شد دوستان لباس کم کنند.

در طول مسیر بازگشت، استراحتهای کوتاهی داشتیم، و در نهایت حدود ساعت 5:35 به محل استقرار مینی بوس ها رسیدیم.

لحظه بسیار دیدنی بود، روشناییهای آغاز بامدادان کم کم نمایان میشد. و پس از آن شاهد طلوع زیبای خورشید بودیم.

که این خود از صحنه های جذاب ای پیمایش بود.

اعضا تیم، پس ازکسب تجربه هایی از یک صعود شبانه موفق، سواربر مینی بوس ها و راهی شیراز شدند.

در نهایت ساعت 8:00 همگی بسلامت به شیراز رسیدیم.

لازم به ذکر است که کوهستان و پیمایش آن همواره زیباییها و تجارب خودش را بهمراه دارد که پیمایش شبانه این زیبایی ها را دوچندان کرد.

و اینها همه لطف خدای بزرگ می باشد.

سپاس از همگی همنوردان، بزرگواران و اساتید محترم که باحضور پر انرژی خود، باعث دقیق و موفق اجرا شدن این برنامه شدند.

 

کارگروه کوهنوردی باشگاه شیراز جوان

 

چهارشنبه, جولای 14, 2021

به نام حق

 

سمت ها :

 

مسعود لک زاده(مسئول فنی )

 نیما شعبانی(سرپرست و مربی و گزارشگر)

 عباس قائدی(جانشین سرپرست)

 حسین علی جمشیدی

امین ستایش(مسئول محیط زیست)

افشین مازندرانی

 بابک ایزدی 

عباس جلالی

 یوسف توکلی

 یاسرسرانجام

 حسین برهانیان(گروهدار و گزارشگر تصویری)

 

 

 

شراره شعبانی(سرپرست بانوان و مسئول فنی بانوان)

 حوریه محمدپور(همیار سرپرست بانوان)

 زهرا ابوالحسنی(هماهنگی)

 شیوا کشاورز(پزشک)

 راضیه عظیمی(همیار مسئول فنی بانوان)

 الهه فهندژ(گروهدار بانوان)

 

تعداد همنوردان: 17 تن

تعداد بانوان: 6 تن

تعداد آقایان: 11 تن

استان:کهکیلویه و بویر احمد

شهرستان : سی سخت

منطقه : گردنه بیژن

 موقعیت جغرافیایی: 9N302246 E51562

 ارتفاع قله برف کرمو : 4104 متر(ارتفاع جی پی اس مربی ۳۹۴۶متر)
طول جغرافیایی قله ی برف کرمو : 51 درجه و 33 دقیقه و 4 ثانیه ی شــرقی 
عرض جغرافیایی قله ی برف کرمو : 30 درجه و 51 دقیقه و 50 ثانیه ی شمالی

ارتفاع قله ی نمک : 4019 متر(ارتفاع جی پی اس مربی ۳۹۴۷متر)
طول جغرافیایی قله ی نمک : 51 درجه و 34 دقیقه و 16 ثانیه ی شــرقی
عرض جغرافیایی قله ی نمک : 30 درجه و 50 دقیقه و 58 ثانیه ی شمالی

مسافت پیموده شده: 30 کیلومتر

تعداد گام ها: 33252 گام

وضعیت هوا : صاف

سرعت وزش باد : حدود ۱۰ تا 12 کیلومتر در ساعت

میانگین دما: 14درجه

دسترسی موبایل و اینترنت: تنها روی قله و خط الاراس

 

رشته کوه دنا

بلندترین و بزرگ‌ترین چین‌خوردگی رشته‌کوه بزرگ زاگرس محسوب می‌شود و دارای خط الراسی به طول تقریبی ۹۰ کیلومتر است. نام این کوه برگرفته از شهری باستانی دهنار (ده انار) در دامنه غربی جنوبی کوه می‌باشد که آثار ویرانه‌های ان در نزدیکی روستاهای خونگاه و دشت رز شهرستان دنا مشهود است. نام این کوه ابتدا کوه ده نار بوده و سپس به دینار و دنا تغییر یافته‌است. ترتیب تغییر نام این کوه در اثر زمان بدین صورت است (دهنار- دینار- دینا- دنا). کوه دنا، بام زاگرس با ارتفاع۴ هزار و۴۵۹ متر در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده‌است و یکی از۱۵۱۵ قله بسیار برجسته جهان به‌شمار می‌رودرشته ‌کوه دنا۵۲ قله بالای۴۰۰۰ متر دارد و بیشترین مجموعه قله‌های بالاتر از۴۰۰۰ متر در ایران به این رشته‌کوه تعلق دارد.

بر خلاف تصور رایج، دنا یک قله نیست؛ بلکه رشته کوهی در زاگرس است که از شمال غربی تا جنوب شرقی کشیده شده‌است و در مرز سه استان اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد و نیز چهارمحال و بختیاری قرارداشته و به سه رشته اصلی و یک رشته فرعی عمودی توسط سه گردنه بیژن، مورگل غربی و پوتک تقسیم می‌گردد.

دنا از۲۰ کیلومتری شرق یاسوج آغاز شده و تا۷۰ کیلومتری شمال غرب در استان اصفهان ادامه می‌یابد. این کوه از شمال غرب (روستای کتا) آغاز و به سمت جنوب شرق (منطقه کاکان) امتداد یافته‌است که حدود۹۰ کیلومتر طول و۱۵ کیلومتر پهنای متوسط است. بلندترین قلهٔ رشته‌کوه دنا، قله ب‍یژن۳ (قاش‌مستان)،[۵] ۴۴۵۹ متر ارتفاع دارد و در۳۵ کیلومتری شمال غربی یاسوج قرار دارد. شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا در دامن این کوه جای گرفته‌است. با توجه به طول زیاد و ارتفاعات گوناگون، بارش سالانه در این کوه از۶۰۰ تا۱۸۰۰ میلی‌متر متغیراست و رودهای زیادی از آن سرچشمه می‌گیرند که در میانشان می‌توان از بشار، خرسان، ریگان، ماربر، مهریان، کوه گل، دیاشم، سریز، تیزاب و دژکرد نام برد.

 

جغرافیا

مرز شرقی منطقه حفاظت شده دنا از شمال شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا شروع می‌شود. از مهم‌ترین پاسگاه‌های محیط بانی می‌توان محیط بانی خاریدون، محیط بانی روستای کره محیط بانی اب سپاه و میمند را نام برد. منطقه حفاظت شده دنا به عنوان یک ذخیره‌گاه زیست‌کره با وسعتی معادل ۹۳ هزار و ۸۲۱ هکتار در جنوب غربی کشور در استان کهگیلویه و بویر احمد E5121عرض جغرافیایی و N3057طول جغرافیایی واقع شده‌است. از سوی دیگر در دامنه‌های دنا دره‌های متعددی وجود دارد که پر از چشمه کوچک و بزرگ است. بسیاری از این چشمه‌ها از زیر برف می‌جوشند و از دامنه‌های پرشیب دنا سرازیر می‌شوند و پس از پیوستن به یکدیگر رودخانه‌های سرد، شیرین و زلال بشار و خرسان را تشکیل می‌دهند.دریاچه برم فیروز

دریاچه‌ای کوچک در جنوب غرب قله برم فیروز و در ارتفاع ۳۳۵۰ متری از سطح دریا وجود دارد که معمولاً تا فروردین‌ماه پوشیده از برف است و در اردیبهشت دریاچه در اثر آب شدن برف شکل می‌گیرد. در اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه اطراف دریاچه سراسر چمنزار و پوشیده از گل‌های وحشی می‌شود اما هم چنان در قسمت غربی دریاچه برف باقی‌مانده از زمستان وجود دارد و همه این‌ها در کنار هم زیبایی خاصی به دریاچه می‌بخشد. بنابراین از اواخر اردیبهشت تا اوایل تیر این دریاچه مورد توجه گردش گران قرار می‌گیرد. کوه برم فیروز اسم خود را در واقع از همین دریاچه گرفته‌است چرا که در زبان محلی منطقه فارس به برکه‌ها و دریاچه‌های کوچک کلمه "برم" اطلاق می‌شود و از آن جا که این دریاچه در زبان محلی "برم فیروز" نام دارد این کوه نیز به همین اسم شناخته می‌شود.

پوشش گیاهی و جانوری منطقه :

 

همان گونه که اشاره شد از وجود نعمت مایه حیات تمام این منطقه پوشیده از علفزار وگیاهان متعدد می باشد. گونه های گیاهی که در این منطقه رشد کرده اند شامل: گل لاله، پونه، پیاز، جاشیر، بن سرخ، گیاهان بوته ای و گونه هایی از فرفیون می باشد، همچنین گونه های جانوری این منطقه شامل: پستانداران کوچکی مانند: خرگوش و موش و پستانداران بزرگ مانند: گرگ، کفتار، روباه، شغال و خرس می باشد، همچنین حشراتی بسیار زیادی مانند: سنجاقک و کفشدوزک نیز این مکان خوش اب و هوا و بکر را برای زندگی انتخاب کرده اند.

 

جنس سنگ های منطقه

 

سنگ های این مناظر زیبا همگی از جنس آهک و مارن( مخلوط سیلیس و آهک) می باشد.

تفریحات منطقه: علاوه بر تفریح و ورزش کوه نوری، شما می توانید با قایق بادی در دریاچه حرکت کنید و از لذت قایق سواری در دریاچه ای که دورتادورش را سرسبزی فرا گرفته است، لذت ببرید.

دلیل نامگذاری "برم" برروی این کوه و دریاچه : مردم بومی و محلی این قسمت از استان فارس به برکه ها و آبگیر های کوچک " برم" می گویند همچنین به این دلیل که رنگ دریاچه در فصل گرم سال فیروزه ای می شود این دریاچه و قله بلند با نام " برم فیروزه" مشهور گشته اند.

 

گزارش برنامه:

 

روز پنجشنبه 17 تیر ماه

 

16 تن از هم نوردان باشگاه  در ساعت 15:00 ، پارک خلدبرین به مقصد یاسوج-سی سخت ترک کردند.تیم در ساعت 18:30 به گردنه بیژن رسید.به علت خشک شدن چشمه ها باید آب به اندازه کافی همراه خود داشته باشیم.

گردنه بیژن به ارتفاع ۳۲۰۰ متر تا گردنه مور گل غربی به ارتفاع ۴۱۰۰متر ادامه دارد و دارای۱۸قله بالای ۴۰۰ متر است.

 

آسمان رو به تاریکی بود و ستارگان در آسمان کم کم خودنمایی میکردند. نسیم ملایم و لذت بخشی می وزید. هوا بسیار دلپذیر بود و بوی گون های کوهی مشاممان را پر کرده بود.

به علت اینکه هوا رو به تاریکی میگذاشت چادرهای اسکان را در محل  برپا کردیم.طبق پیش بینی دمای هوای شب در سردترین حالت به 14 درجه سانتی گراد می رسید ، از این رو خواب راحتی را پیش بینی کرده بوذیم.بعد از برپا کردن چادرها و صرف غذا همنوردان به استراحت پرداختند.

 

و در نهایت بیدار باش ساعت 3 صبح می بود، خیلی زود همه به خواب رفتند.

تیم ساعت 3 و نیم صبح، روز جمعه  با برداشتن لوازم مورد نیاز برای فتح قله برف کرمو و نمک حرکت کردند.تیم به سر قدمی سرکار خانم شعبانی با آرایشی منظم در حال پیمایش بودند.

هوا تاریک و تیم همگی با هد لایت حرکت می کردند، پس از عبور از گذرگاه ها و دره ها، مقداری از مسیر از طریق پاکوب طی شد، به جایی رسید که یک پاکوب مشخص نداشت، و یک مقدار از مسیر منحرف شدیم اما دوباره به مسیر اصلی بازگشتیم.

 

با صدای اذان صبح دوستان به انجام فریضه نماز پرداختند.

تیم با سرعتی آهسته و پیوسته مسیر را ادامه می داد و در این میان از زیباییهای کوهستان و هوای پاک آن لذت میبرد، در میان راه توقف هم برای استراحت داشتیم، تا نهایت به دشت قله برف کرمو رسیدیم.

 

ساعت 7:30 صبح همه اعضای تیم بسلامت، به قله برف کرمو رسیدیم. بعد از صرف صبحانه در قله  همنوردان برای فتح قله نمک آمادگی لازم را داشتند که با نظر سرپرست زمان کافی نیز داشتیم . از مسیر خط الراس به سوی قله بعد پیمایش خود را آغاز کرده که با دست به سنگ هایی ساده مواجه میشدیم.

اما دوستان براحتی و با کمک یکدیگر آنهارا گذرانده و فقط یکی از همنوردان دچار آسیب جزیی از ناحیه مچ پای خود شد که بعد از آن تصمیم به فرود تا پاکوب زیر خط الراس گرفته که از طریق مسیری شن اسکی ، این تصمیم تحقق یافت. همنوردان در ساعت 10:00 موفق به فتح این قله نمک نیز شدند.

پس از دقایقی استراحت و گرفتن عکس روی قله تیم آماده فرود شد.

 

ساعت 11:00با تصمیم سرپرست و مشورت با مسئول فنی برنامه، مسیر بازگشت از تراورس زیر تیغه انتخاب شد و پیمایش با صفی منظم به سمت پایین آغاز شد.

پس از گذشتن از مناطق کوهستانی زیبای مسیر به زیر فله برف کرمو رسیده و آنجا برای صرف ناهار توقف کردیم.

سرعت بازگشت بخاطر همنورد مصدوم کمی با کندی انجام میشد، اما در صفی منظم.

 

به همین علت در مسیر بازگشت، فرصت بیشتری جهت لذت بردن از زیباییهای منطقه داشتیم ،که بدون تردید، تماشایی ترین منظر دستگاه آفرینش به شمار میرفت.

در نهایت ساعت 15:00 تیم در کمال سلامت و نشاط به محل استقرار مینی بوس رسیده و پس از مرتب کردن وسایل آنجا را به مقصد شیراز ترک کردیم.

  

بدون شک یکی از برنامه های با نظم و موفقیت آمیز قلل 4000 متری محسوب می شود که این امر را مدیون تک تک اعضا میباشیم.

سپاس بی کران از همنوردان شرکت کننده

 

 

کارگروه کوهنوردی باشگاه شیراز جوان

پنج شنبه, سبتامبر 12, 2019

این یکی از مفید ترین ابزارهایی هست که شما می تونید بصورت رایگان داشته باشید.

 

کجا میشه اون رو پیدا کرد:

می تونید برید به یه مغازه پنچرگیری یا تعویض لاستیک و از مغازه دار بخواید که تیوب های فرسوده اش رو به شما بده.

اگر مغازه دار از دادن تیوب به شما خودداری کرد، با پرداخت مبلغ کمی میتونید تیوب ها رو بخرید. همچنین از تیوب دوچرخه ها هم غافل نشید. اونا میتونن برای استفاده تو کارای کوچیگ تر به کارتون بیان.

 

تهیه:

تویوب ها رو با قیچی بصورت عرضی برش بدید و حلقه حلقه کنید، بعد از اون هم با آب بشوییدشون.

موارد استفاده:

زمانی که غواصی می کنید می تونید از این حلقه ها برای نگه داشتن لوله ها استفاده کنید، برای امنیت فلاش و منبع نورتون هم می تونید از اونا استفاده کنید، همچنین می تونید از این حلقه ها برای نگه داشتن آچار و نصب اون دور پا یا دستتون استفاده کنید، از جمله کارایی دیگه که میشه با این ابزر انجام داد برای نگه داشتن دم پای شلوارتون روی چکمه ها، ، درست کردن یه ظرف نیمه خشک برای نگهداری کاربیدها و...هست. این دیگه به خلاقیت خودتون بر می گرده که دیگه چه کارایی با این ابزار انجام بدید.

مترجم: شاهپور امرالهی

منبع: crazycaver

 

 

پنج شنبه, سبتامبر 12, 2019

نکات کلیدی در صخره نوردی

صخره نوردان مبتدی و ماهر می توانند با استفاده از این نکات عملکرد خود را بهبود بخشیده و هر بیننده ای را تحت تاثیر قرار دهند.

1- در هنگام صعود خودتان را روی یک نردبان فرض کنید. با آرامش برروی پله حرکت کنید و پله بعدی را بگیرید و این حرکت را پله به پله تکرار کنید.

2- از نگه داشتن خود و انداختن وزن برروی دست ها خودداری کنید. چون این امر سبب می شود که بازوهای شما به سرعت خسته شده و نتوانید از آنها استفاده کنید.

3- از پاهایتان مثل دست هایتان استفاده کنید.

4- به پاهای خود اعتماد کنید. شما می توانید تمام طول روز را روی پاهای خود بایستید اما نمی توانید تمام طول روز را بر روی بازوهایتان آویزان باشید. اغلب مردم اول بر روی بازوهایشان آویزان میشوند و سپس سقوط می کنند. غولهای سنگنوردی معمولا به راحتی با استفاده از پاهایشان بر روی لبه ها قرار میگیرند.

5- به حمایتچی خود اعتماد کنید و فقط به صعود فکر کنید. اگر به حمایتچی خودتان اعتماد ندارید به دنبال یک حمایتچی مطمئن بگردید.

6- همیشه تمرکز خود را بر روی گیره های در دسترس بگذارید. گاهی اوقات شما می توانید با استفاده از یک گیره متوسط به یک گیره بهتر و ایمن تر برسید.

7- صعود همیشه از پایین به بالاست، نه از بالا به پایین. البته، اگر شما می توانید بالای مسیر را ببینید، بررسی کنید که آیا به الگوی کاری خاصی برای حرکت در قسمتهای بالاتر احتیاج است، به هر حال در هنگام صعود تمام حواس خود را بر روی بالا رفتن از قسمت های پایین متمرکز کنید.

8- برای صعود از یک شکل خاص، باسن شما باید در میانه آن شکل قرار داشته باشد. بیاد داشته باشید همیشه اسکلت بدن بار بیشتری را نسبت به ماهیچه های شما می تواند تحمل کند. اگر پاشنه پای شما بیش از حد در نقطه ای پایین تر از شما قرار گیرد متوجه می شوید که پای شما مانند چرخ خیاطی شروع به لرزیدن می کند. این اتفاق معمولا زیاد رخ می دهد. برای رفع این مشکل کافی است که شما به سادگی وزن بیشتری را بر روی انگشتان پاهای خود بیاندازید.

9- ترس از ارتفاع، طبیعی است. سنگنوردی برای غلبه بر همین ترس هست. زمان، مشکل ترس از ارتفاع را درمان می کند. اما یک ترفند خوب این است که همیشه به پاهای خود نگاه کنید و برای انجام این کار سعی کنید که پاهای خود را در موقعیت مناسبی قرار دهید.

10- عجله نکنید. سعی کنید مانند یک گربه صعود کنید: آرام، آگاهانه و دقیق. نحوه حرکت را از قبل تصور کنید و سپس آن را اجرا کنید. برای صعود از تمام اندام خود استفاده کنید نه فقط دست ها و پاها. قبل از صعود زمان زیادی در اختیار دارید، پس، از آن استفاده کنید. سعی کنید که حرکات خود را بسیار روان انجام دهید.

ترجمه: شاهپور امرالهی

منبع: http://outdoorswithdave.com/climbing/climbing-tips

 

 

 

شنبه, آگوست 31, 2019


1) حرکت در سربالایی ها:
در سربالایی ها حالت بدن باید کمی تغییر پیدا کند :

-بالا تنه کمی به جلو متمایل می شود.

-با پنجه ، رکاب زده و پاشنه را به طرف پائین متمایل کنید .

-در سربالایی تند در جلو زین قرار گرفته و رکاب بزنید.-از شاخ گاوی های فرمان استفاده کنید.

- از دندهای سبکتر بهره برده و سعی کنید دور پا را بالا برده و آن را در حد ثابت نگه دارید.

- به تنفس خود نظم و آهنگ متناسب با حرکت پاها و بدن بدهید .

حالت ایده ال در سربالایی های تند ، این چنین می باشد:

با خم شدن به طرف فرمان ، وزن بالا تنه را به جلو متمایل کنید . بهترین وسیله برای این امر شاخ گاوی فرمان است که از آن می توانید به نحو احسن بهره ببرید .

برخلاف دوچرخه سواری بر روی سطوح هموار و جادهای آسفالت ، هیچگاه در سربالایی های خاکی از روی زین بلند نشوید چرا که این عمل وزن را از روی چرخ عقب برداشته و باعث خلاص چرخیدن چرخ عقب می شود .

پیست شما کوهستان و جاده های خاکی بوده و دوچرخه سواری در چنین شرایطی ، نیاز به تکنیکهای خاص خود را دارد که حتما باید آنها را رعایت کنید


2) حرکت در سرازیری ها :
در سراشیبی ها یک اصل عمده را هیچگاه فراموش نکنید و آن اینکه تحت هیچ شرایطی نگذارید چرخ عقب دوچرخه شما بلند شود و این میسر نیست مگر با داشتن تجربه و دانش کافی . یکی از پارامترهای مهم و بسیار اساسی که می تواند سرعت شما را در سراشیبی ها به بالا ترین حد ممکن برساند اعتماد به نفس شماست . چه در مورد خود و چه در مورد دوچرخه تان ، تا سر حد امکان با رعایت نکات ایمنی از قبیل داشتن یک کاسکت خوب و استاندارد ، دستکش مناسب ، زانو بند ، ساق بند ، کتف بند ، می توان تا حد زیادی از بروز حوادث جلوگیری کرد . با دارا بودن وسایل فردی فوق همواره باید این یقین را داشته باشید که اگر کنترل دوچرخه را از دست دادید و به زمین اصابت کردید ، هیچ آسیبی شما نخواهد رسید . این اطمینان درونی تنها یکی از عوامل مهم برای دست یافتن به سرعتهای بالا نیست . عامل دوم و مهمتر یک دوچرخه استاندارد و مناسب است . شما همانطور که با رعایت نکات فوق در مورد خود اطمینان پیدا می کنید باید در مورد دوچرخه تان هم اطمینان کامل را داشته باشید تا در هر زمان که اراده کردید ، ترمز کنید و یا بتوانید بدون دغدغه خاطر مانور بدهید .

نکته بعدی که حائز اهمیت است ، داشتن یک حالت ایده آل بدن در سراشیبی هاست که به دلیل جاذبه زمین و زاویه شیب های تند شما نا خود اگاه به طرف جلو متمایل می شوید و این امر سبب وارد آمدن وزن بدن بر چرخ جلو و تمایل مرکز ثقل به طرف جلو ، و در نتیجه باعث از دست دادن کنترل دوچرخه و بالطبع بلند شدن چرخ عقب و از دست دادن کنترل دو چرخه می شود .

دو حالت کلی برای گرفتن فرم مناسب در سراشیبی های تند یعنی سراشیبی های سنگلاخ و ناهموار و سراشیبی های هموار و با شیب تند وجود دارد . در سراشیبی های ناهموار و سنگلاخ هیچگاه بر روی زین ننشینید اولا این امر باعث وارد آمدن شک به باسن شما شده و عوارض جسمی در بر خواهد داشت پس بهترین حالت این است که میله زین را از حد معمول کمی پائین تر بیاورید تا فاصله ای میان زین و باسن ایجاد شود تا شکهای وارده در این فاصله خنثی شود سپس روی پدالها بایستید . باسن را از زین عقبتر قرار دهید ، زانوها را کمی خم کنید و با کشاله ران ، زین را در بر بگیرید . این حالت باعث می شود تا 1)مرکز تقل شما به عقب متمایل شود . 2) با قسمت داخلی ران (کشاله ران ) زین را در بر بگیرید ، در این حالت می توانید کنترل عقب دوچرخه را در اختیار داشته باشید و به طور دائم و مستقیم بر زین فشار وارد آورید تا بر جلو تمایل پیدا نکنید . با زانو و بازوهای خم شده می توانید از شکهای وارده تا حد زیادی جلوگیری کنید . این حالت قدرت مانور شما را به بالاترین حد ممکن می رساند . با رعایت تمامی نکات فوق و دارا بودن بهترین دوچرخه کوهستان باز هیچ دلیلی برای به خطر انداختن جانتان وجود ندارد . دارا بودن تمرکز کامل و یک دید قوی و شناخت نسبی به مسیر و قدرت مانور بالا ، بسیار مهم است .

3) ترمز گرفتن :

با اینکه جنس ، مدل و نوع ترمز در نگه داشتن و کنترل دوچرخه در سرعتهای بالا بسیار مهم است ف ولی از آن مهمتر نحوه صحیح استفاده کردن از ترمز می باشد . ترمز جلو بیش از 70% در نگه داشتن چرخ موثر می باشد . نحوه درست استفاده کردن از ان را فرا بگیرید .

تمرین :

نحوه استفاده با هر دو ترمز - ترمز به فرم ABS - ترمز قبل از پیچ و حرکت - عدم گرفتن ترمز جلو در سنگلاخها

4) پرش و عبور از موانع کوتاه :

هر مقدار هم که با احتیاط به طرف پائین در حرکت باشید باز با این حال ، پرش امری اجتناب ناپذیر بوده و می بایست برای فرار از خطر ، به سرعت ، حالت پرش به خود گرفته و از روی موانع پرش کنید . پرش در حالتهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد . همانند یک سنگ در جلو راه ، عبور از چاله ها ، رد کردن موانع و . . . برای عبور چرخ جلو از مانع یک راه حل بسیار ساده و همشگی وجود دارد و ان بلن کردن چرخ جلو از روی زمین با دستهاست (تک چرخ ) . برای بلند کردن چرخ عقب و بدنه دوچرخه چه راه حلی پیشنهاد می کنید ؟ بدون وجود فیکسها در پنجه رکاب ، شما قادر به سبک کردن چرخ عقب نیستید . فیکسها ی رکاب ، کف پای شما را به پدالها ثابت نگه می دارند.

بهترین حالت دید عمومی حدود 10 متر و دید چرخ جلو 2 متر است ، اما باز این نیز مانند موارد فوق بستگی تام به نوع مسیر انتخابی شما خواهد داشت چنین دیدی کمک بسیار ی به شما خواهد کرد تا حالت مناسب را نسبت به مانعی که با آن مواجه می شوید به خود بدهید . نقش کمک فنرهای متعددی که بر روی دوچرخه به منظور گرفتن شکها قرار دارد بسیار حائز اهمیت و غیر قابل انکار است ، اما بهترین کمک فنر ممکن ؛بدن خود شماست که با گرفتن حالت مناسب می توانید نیروهای وارده را تا حد زیادی خنثی کند . حالت دستها ، پاها و ستون فقرات نیز بسیار مهم و حیاتی است . چهار عامل ، سرعت شما را در سراشیبی ها به بالا ترین حد ممکن می رساند :

- اطمینان به خود از لحاظ بالا بردن نکات ایمنی فردی

- اطمینان به دوچرخه تان از لحاظ لوازم و قطعات

- داشتن تجربه کافی

- حالت صحیح بدن در سرا شیبی های تند

فیکسهای پدال نیز بسیار کمک خوبی خواهند بود چرا که بر شکهای وارده ، خطر در رفتن پا از روی پدالها وجود دارد پس در کارهای جدی از فیکس پدال استفاده کنید .

توصیه : هیچگاه اعتماد به نفس خود را از دست ندهید ، هر لحظه که فکر کردید و وسوسه شدید که زمین خواهید خورد این لحظه ای است که دوچرخه ، شما را به زمین خواهد زد ؛ با یک حالت ستیز و قدرت و نرمی به استقبال سراشیبی ها رفته و به خود تلقین کنید که هرگز تعادل خود را از دست نمی دهید .

5) دور زدن :

در دوچرخه سواری کوهستان بر خلاف دوچرخه سواری کورسی با عوارض و ناهمواریهای متفاوت و گوناگونی مواجهه هستیم و به همین منظور نمی توان یک نسخه تمام عیار برای کلیه پیچها بیان نمود :

در پیچهای جادهای اسفالت و مسطح همانند دوچرخه سواری کورسی زانوی سمت داخل پیچ را کمی بیرون داده و زانوی مخالف را به طرف داخل فشار می آوریم - در پیچهای خاکی می توان از این روش استفاده کرد و بسته به نوع مسیر می توان پای سمت موافق پیچ را از رکاب خارج کرده و از آن برای تعادل کمک گرفت - اگر اطمینان دارید که از سمت روبرو وسیله به سمت شما تردد نمی کند از کل عرض جاده برای بردن پیچ بهره ببرید . ( در جادهای خاکی ماشین رو مراقب وسط جاده باشید ، بدلیل اینکه در این جاده ها در مسیر های که چرخ اتومبیل هستند جاده کوبیده شده و در وسط خاکی نرم و لغزنده قرار دارد ، حرکت در عرض جاده می تواند خطرناک باشد)
-پیچیدن با سرعت پایین و شیبهای تند و با زاویه کم را تمرین کنید .

زمین خوردن :

زمین خوردن در دوچرخه سواری کوهستان امری اجتناب ناپذیر است ؛ بنابراین باید همیشه از آمادگی کامل ذهنی و جسمی برخوردار باشید . چه از لحاظ وسایل ایمنی یا شخصی از قبیل :کاسکت و د دستکش و . . . و چه از بابت آمادگی روحی و جسمی از دست دادن کنترل دوچرخه و اصابت به زمین به چندین عامل مختلف بستگی دارد . مانند ناگهان ترمز گرفتن و تصادف با مانع . . . چیزی که در تمام این حوادث مشترک بوده این است که در اکثر موارد به هنگام زمین خوردن ، دوچرخه سوار در اثر سرعت به جلو پرتاب می شود و در اغلب اوقات فرد مورد نظر دچار آسیبهای می شود که کمترین آنها خراشهای بسیار عمیق جلدی است . شما در این هنگام می توانید با خونسردی و داشتن اعتماد به نفس و رعایت موارد ذیل ، مقدار آسیب وارده به خود را به کمترین مقدار ممکن برسانید.

1)در هنگام از دست دادن تعادل فرمان و رها و دوچرخه را از خود جدا کنید و سعی نکنید چرخ را همراه خود بیاورید.(توضیح :چرا که شما زمانی زمین می خورید که از سرعت بالایی برخوردار باشید و در این مورد اگر شما با دوچرخه تان با هم به زمین برخورد نمایید علاوه بر اصابت با زمین چرخ نیز از سمت بالا با شتاب به شما برخود می کند و آسیب مضاعف خواهید دید )

2)با یک حرکت نیمه چرخشی در فضا سعی کنید که اول کف دست و سپس بازو ، کتف و در نهایت تمام بدن شما با زمین تماس بگیرد .

3)پس گرفتن شک اولیه با روش 2 در این قسمت ، چند بار بر روی زمین بچرخید تا تمام سرعت شما به صفر برسد.

4) سریع از محوطه پیست یا منطقع عبور(خیابان و...)خود را به کنار بکشانید و به خسارت وارده به خود و دوچرخه تان بیندیشید !

مزیت عمده روش فوق دراین است که وقتی چرخ جدا می شوید و به زمین اصابت می کنید یک عضو بدن شما ، همانند مچ دست و...قادر به گرفتن تمام شک وارده نبوده و لازم است با چندین عضو و نیز عمل چرخش گریز از مرکز ، سرعت خود را به صفر برسانید. یکی دیگر از مزیتهای چرخش این است که کشیده شدن بر سطح زمین باعث ایجاد خراشهای در طول بدن می شود ولی با عمل چرخش تا سر حد امکان از بروز این گونه جراحات جلوگیری خواهد کرد .

در انتهای این بحث باید خاطر نشان کرد که عمل چرخش برای مناطق سنگلاخ توصیه نشده و این روش برای مناطق شنی و یا خاک نرم بسیار مناسب بوده و کاربرد خوبی دارد.

با توجه به خطرات بیماری کزاز پیشنهاد می گردد آمپول ضد کزاز که دوره 6 ماهه دارد تزریق گردیده تا بر اثر زخمی شدن به این بیماری دچار نشویم البته در صورت عدم تزریق و زخمی شدن تا 6 ساعت می توان با تزریق پیشگیری کنیم .

 

منبع:سایت فدراسیون دوچرخه سواری