با آغاز باران و سفید پوش شدن کوه ها تقریبا کوهنوردی وارد شرایط زمستانی می شود. در این شرایط که سرمای محیط،کوتاهی روزها، کوله های سنگینتر، مسیر های گنگ تر ، ریزش بهمن و …از مشخصه های آن است باید بیش از هر زمان دیگری احتیاط نموده و مواردی را در نظر داشت:

1.اگر برنامۀ کوهپیمایی برای ارتفاعات بیشتر از 3000 متر باشد باید از سه روز پیش، غذاهای پر انرژی مانند گوشت سفید از جمله مرغ یا ماهی و سبزیجات به صورت خورشت سبزی و انواعی از ویتامینها مصرف شود تا در عضلات و کبد و سایر اعضا ذخیره شود. در روز کوهپیمایی به هیچ عنوان نباید غذاهای سنگین و کامل صرف کرد زیرا سبب اختلال در هضم و جذب غذا شده و بار قلب و احشاء زیاد می شود و به دلیل نفخ شکم و سردردهای حاصله فرد قادر نخواهد بود مسیرهای طولانی را بپیماید و بیشتر تمایل دارد در بین راه در قهوه خانه های مختلف و یا در پناهگاهها استراحت کند و از ادامۀ کوهنوردی سر باز می زند. نتیجۀ مصرف غذاهای سنگین خستگی زود هنگام، عرق ریزی زیاد ، تنفس تند و پشیمانی از ورزش کوهنوردی را نیز به دنبال دارد.

 

ماجرا جوها همه جا هستند. از اعماق اقیانوس تا اوج آسمان ها. جسورترین هایشان را روی بلندترین قله ها می توان پیدا کرد.


بالاتر از 8000 متر راه بازگشتی نیست.  قله مثل یک رباینده بزرگ، عقل و هوش را می رباید و کار تمام است. باید رفت. هر قدمی رو به جلو اوضاع را بدتر می کند. ششها اکسیژن را به خودشان نمی کشند، درد می کشند و هر نفس زجر آور تر از قبلی می شود. هر چه ارتفاع بدتر شود وضعیت بدتر می شود، تنها راه نجات برگشتن است، اینجاست که فقط یک چیز ممکن است کسی را وادار به رفتن کند : وسوسه، وسوسه قدم گذاشتن بر جایی که کمتر کسی فکر آن از سرش گذشته است، چه رسد به رسیدن به آن، این وسوسه آنقدر بزرگ است که تعداد زیادی انسان به خاطر آن جانشان را به خطر انداخته و بر بلندترین نقاط جهان ایستاده اند : 14 قله هشت هزار متری.

 

در این بخش قصد معرفی وبسایتی بسیار زیبا و کارآمد، بخصوص برای دوستان کوهنورد و طبیعت دوست را داریم. این وب سایت که ایرپانو نام دارد و یک پروژه غیرتجاری هست که سعی کرده تا تصویر پارانومای(سه بعدی 360 درجه) با کیفیت بسیار بالا از چشم اندازها دیدنی دنیا ارائه دهد. همچنین این گروه تصمیم دارند تا طی 2 تا 3 سال آینده این سایت را به یک مرکز ارائه تورهای مجازی تبدیل کنند.

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران: زمان آن فرا رسيده است که در برابر وسوسه "انجام يک کار با ارزش" يا فقط بر روي صندلي بنشينيد و درباره کوهنوردي ديگران مطلبي بخوانيد يا خود دست بکار شويد و کاري انجام دهيد. مک کينلي (يا دنالي) طي 90 سال گذشته توجه زيادي را به خود جلب نموده است. با خواندن گزارشهاي صعود اين کوه سترگ و ديدن تصاوير زيباي آن تعجبي ندارد که خواهان صعود آن شويد. براستي اين کوه آنقدر جذاب است که ارزش تلاش براي صعود را دارد.