چهارمین برنامه رکوردگیری مورخ ۳۰ تیرماه ۱۳۹۹ در منطقه باباکوهی برگزار گردید. این برنامه راس ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه با حرکت اعضاء از پارکینگ باباکوهی و از مسیر آسفالت آغاز گردید. این روند تا ساعت ۱۹:۲۰ ادامه پیدا کرد. پس رسیدن اعضاء به توربین و ثبت رکورد، به سمت پایین حرکت نموده و برنامه راس ساعت ۲۰:۲۰ دقیقه به پایان رسید.

این برنامه در مجموع با حضور ۲۷ تن از همنوردان انجام پذیرفت که ۱۰ تن از بانوان و ۱۷ تن از آقایان در آن شرکت داشتند. در این پیمایش ۶.۷ کیلومتر و ۹۵۰۰ گام نیز برداشته شد.

 

نفرات برتر چهارمین مرحله رکوردگیری به تفکیک بانوان و آقایان بشرح زیر می باشد:

 

 نفر اول بانوان: سرکار خانم زهره محمدی زاده با رکورد ۳۷ دقیقه 

 

نفر دوم بانوان: سرکار خانم ندا تکش با رکورد ۴۲ دقیقه 

 

نفر سوم بانوان: سرکار خانم الهه فهندژ با رکورد ۴۵ دقیقه 

 

نفر اول آقایان: جناب استاد عزیزاله زره پوش با رکورد ۳۴ دقیقه 

 

نفرات دوم آقایان: مشترکا آقایان مجتبی زارعی و نبی الله فهندژ با رکورد ۳۵ دقیقه 

 

نفرات سوم آقایان: مشترکا آقایان پیمان صادقی و روح اله کامران با رکورد ۳۷ دقیقه 

 

ضمن آرزوی موفقیت برای این عزیزان و قدردانی از تمام دوستانی که در این برنامه حضور پیدا کردند و سپاس از تمامی اساتید و سرپرستانی که در برگزاری هر چه بهتر برنامه یاری رسان بودند، رکورد باقی سروران در خصوصی برای ایشان ارسال خواهد گردید.

ضمنا هر ماه یکبار برنامه رکوردگیری اجرا خواهد گردید و عدم حضور اعضاء در برنامه های اجباری و آتی رکوردگیری باعث حذف از برنامه های آینده خواهد شد.

با سپاس

کارگروه کوهنوردی باشگاه شیرازجوان 

با آغاز باران و سفید پوش شدن کوه ها تقریبا کوهنوردی وارد شرایط زمستانی می شود. در این شرایط که سرمای محیط،کوتاهی روزها، کوله های سنگینتر، مسیر های گنگ تر ، ریزش بهمن و …از مشخصه های آن است باید بیش از هر زمان دیگری احتیاط نموده و مواردی را در نظر داشت:

 

در این بخش قصد معرفی وبسایتی بسیار زیبا و کارآمد، بخصوص برای دوستان کوهنورد و طبیعت دوست را داریم. این وب سایت که ایرپانو نام دارد و یک پروژه غیرتجاری هست که سعی کرده تا تصویر پارانومای(سه بعدی 360 درجه) با کیفیت بسیار بالا از چشم اندازها دیدنی دنیا ارائه دهد. همچنین این گروه تصمیم دارند تا طی 2 تا 3 سال آینده این سایت را به یک مرکز ارائه تورهای مجازی تبدیل کنند.

1.اگر برنامۀ کوهپیمایی برای ارتفاعات بیشتر از 3000 متر باشد باید از سه روز پیش، غذاهای پر انرژی مانند گوشت سفید از جمله مرغ یا ماهی و سبزیجات به صورت خورشت سبزی و انواعی از ویتامینها مصرف شود تا در عضلات و کبد و سایر اعضا ذخیره شود. در روز کوهپیمایی به هیچ عنوان نباید غذاهای سنگین و کامل صرف کرد زیرا سبب اختلال در هضم و جذب غذا شده و بار قلب و احشاء زیاد می شود و به دلیل نفخ شکم و سردردهای حاصله فرد قادر نخواهد بود مسیرهای طولانی را بپیماید و بیشتر تمایل دارد در بین راه در قهوه خانه های مختلف و یا در پناهگاهها استراحت کند و از ادامۀ کوهنوردی سر باز می زند. نتیجۀ مصرف غذاهای سنگین خستگی زود هنگام، عرق ریزی زیاد ، تنفس تند و پشیمانی از ورزش کوهنوردی را نیز به دنبال دارد.

 

ماجرا جوها همه جا هستند. از اعماق اقیانوس تا اوج آسمان ها. جسورترین هایشان را روی بلندترین قله ها می توان پیدا کرد.


بالاتر از 8000 متر راه بازگشتی نیست.  قله مثل یک رباینده بزرگ، عقل و هوش را می رباید و کار تمام است. باید رفت. هر قدمی رو به جلو اوضاع را بدتر می کند. ششها اکسیژن را به خودشان نمی کشند، درد می کشند و هر نفس زجر آور تر از قبلی می شود. هر چه ارتفاع بدتر شود وضعیت بدتر می شود، تنها راه نجات برگشتن است، اینجاست که فقط یک چیز ممکن است کسی را وادار به رفتن کند : وسوسه، وسوسه قدم گذاشتن بر جایی که کمتر کسی فکر آن از سرش گذشته است، چه رسد به رسیدن به آن، این وسوسه آنقدر بزرگ است که تعداد زیادی انسان به خاطر آن جانشان را به خطر انداخته و بر بلندترین نقاط جهان ایستاده اند : 14 قله هشت هزار متری.