1) حرکت در سربالایی ها:
در سربالایی ها حالت بدن باید کمی تغییر پیدا کند :

-بالا تنه کمی به جلو متمایل می شود.

-با پنجه ، رکاب زده و پاشنه را به طرف پائین متمایل کنید .

-در سربالایی تند در جلو زین قرار گرفته و رکاب بزنید.

تنه ( Frame) : در اصل شاسی چرخ است که کلیه لوازم به آن بسته شده و طراحی خاصی برای هر رشته داشته و انواع مختلف آلیاژ دارد . که از قسمتهای مختلفی تشکیل شده به شرح زیر :

پيشانی (Head Tube ) - لوله بالایی تنه (Top Tube)- لوله زیرین تنه (Down Tube ) - لوله نگهدارنده زین در تنه(Seat Tube ) - قسمت زیر زنجیر در تنه ( Chain Stay )

پيشانی ( Head Tube ) : قسمتی از تنه كه برای نگه داشتن دوشاخه چرخ جلو و کاسه دو شاخ تعبيه شده است.

 

دوچرخه کوهستان تنها وسیله نقلیه است که با آن می توان به عمق مناطق بکر طبیعی بدون هیچ آلودگی زیست محیطی نفوذ کرد و از مناظر آن لذت برد . رشته های رایج در دوچرخه کوهستان (MTB) شامل کراس کانتری (CROSCONTRY ) یا سربالای و دانهیل (DOWNHILE ) یا سراشیبی می باشد . دوچرخه های کراس کانتری عمدتا" باید سبک بوده و دارای کمک فنر در جلو باشند البته کمک فنر در عقب اگر قابل قفل شدن باشد و وزن چرخ را نیز زیاد نکند بهتر می باشد چرا که بعد از هر سربالائی ؛ سرپایئنی نیز هست . منتها با توجه به وقت وزمانی که در طی کردن سربالئی طی می کنیم خیلی ها ترجیح می دهند دوچرخه کراس کانتری خوب داشته باشند .

در اين بخش به بحث درباره آشنايي با انواع دوچرخه هاي كوهستان و نكات مهم در خريد دوچرخه كوهستان مناسب خواهم پرداخت. دوچرخه كوهستان چيست ؟ دوچرخه اي با طوقه هايي به قطر 26 اينچ با سيستم تغيير دهنده دنده ها و مقاومتر از ساير دوچرخه ها مي باشد . دوچرخه سواران حرفه اي هيچ گاه دوچرخه خود را همانند يك خريدار معمولي به صورت حاضر و آماده از فروشگاهها تهيه نمي كنند بلكه بر حسب نوع فعاليت ، وزن ، قد ، چگونگي مسير و ... انتخاب مي كنند.