در اين بخش به بحث درباره آشنايي با انواع دوچرخه هاي كوهستان و نكات مهم در خريد دوچرخه كوهستان مناسب خواهم پرداخت. دوچرخه كوهستان چيست ؟ دوچرخه اي با طوقه هايي به قطر 26 اينچ با سيستم تغيير دهنده دنده ها و مقاومتر از ساير دوچرخه ها مي باشد . دوچرخه سواران حرفه اي هيچ گاه دوچرخه خود را همانند يك خريدار معمولي به صورت حاضر و آماده از فروشگاهها تهيه نمي كنند بلكه بر حسب نوع فعاليت ، وزن ، قد ، چگونگي مسير و ... انتخاب مي كنند.

براي خريدن دوچرخه موردنياز خود ابتدا بايد اين مسئله را مدنظر قرار دهيد كه در كجا و در چه حد از آن كار خواهد كشيد مثلا فردي مايل است با دوچرخه كوهستان خود از منزل تا محل كارش تردد كند ، يا فردي مايل است با دوچرخه خود در جاده هاي ناهموار كوهستاني حركت كرده و با آن طبيعت گردي كند و يا فردي مايل است در سطح حرفه اي و براي شركت در مسابقات دوچرخه سواري كوهستان از دوچرخه خود استفاده كند ؛ همه اين افراد بايد انتخاب هايي جداگانه و متمايز از يكديگر انجام دهند. براي هر كدام از انتخاب هاي بالا، دوچرخه تان بايد داراي معيارهاي لازم و ويژه اي باشد پس در ابتدا مشخص كنيد كه در چه سطح و براي چه منظور دوچرخه سواري خواهيد كرد . براي آشنايي بيشتر شما دوستان عزيز ابتدا نگاهي اجمالي به تقسيم بندي متداول انواع دوچرخه هاي كوهستان مي اندازيم : 1) دوچرخه هاي دانهيل : اين نوع دوچرخه ها مخصوص سراشيبي هستند ، داراي كمك فنر هاي خاص و قوي در جلو و پشت تنه بوده و فوق العاده سنگين و بسيار مقاوم مي باشند ، ركاب زدن با اين نوع دوچرخه ها در سربالايي تقريبا غير ممكن مي باشد .

downhill bike

2)دوچرخه هاي cross country يا استقامتي : اين دوچرخه ها نسبت به دوچرخه هاي دانهيل بسيار سبك بوده و از الياژهاي مقاوم و سبك ساخته مي شوند و براي مسافتهاي طولاني و جاده هاي كوهستاني سنگلاخ و ناهموار بسيار مناسب بوده و از محبوبترين و پرفروش ترين دوچرخه هاي كوهستان مي باشند .

3) دوچرخه هاي ATB : اين نوع دوچرخه ها معروف به دوچرخه هاي شهري هستند و مي توان آنها را نيز همه كاره لقب داد و مي توان با آنها در جاده هاي كوهستاني ، خيابانها ، دشتها، جنگل ، كوير و چمنزارها همراه بود اما كارآيي دوچرخه هاي دانهيل و كراس كانتري را در سراشيبي و مسيرهاي ناهموار كوهستاني و استقامتي ندارند .

Atb Style Bicycle For Boys

حال پس از مشخص شدن هدف خود از دوچرخه سواري توجه شما را به نكاتي چند در مورد انتخاب و خريد دوچرخه جلب مي كنم : 1) دوچرخه اي شناخته شده را انتخاب كنيد . 2) به خدمات پس از فروش و كارخانه سازنده آن دوچرخه و همچنين گارانتي تنه و قطعات آن توجه كنيد . 3) مهمترين قسمت دوچرخه تنه آن مي باشد ، پس به آلياژ و مرغوبيت آن توجهي ويژه داشته باشيد 0 4) تك تك قطعات دوچرخه را از نظر كيفيت و مرغوبيت و همچنين كارخانه هاي سازنده بررسي نماييد . 5) به سايز دوچرخه انتخابي خود توجه كرده و دوچرخه اي استاندارد و متناسب با قد و چثه بدن خود انتخاب كنيد .

 

اندازه تنه ( فاصله ميان محور اهرم ركاب يا قامه تا بست لوله زين )(cm)

طول تنه cm

41

165- 155

46

175- 165

51

185- 175

54

185 به بالا

 

6) به ركاب خور بودن ، استحكام ، زيبايي و راحتي دوچرخه انتخابي خود توجه كنيد . 7) از set بودن بعضي از قطعات دوچرخه خود همانند طبق قامه ها ، زنجير و شانژمان مطمئن شويد . 8 ) در انتخاب دوچرخه هرگز فريب تجهيزات اضافي مانند كمك فنر هاي زياد ، ترك بند ، چراغ و ... را نخوريد . 9) براي اطلاع بيشتر به سايت هاي اينترنتي كارخانه هاي سازنده دوچرخه و كاتالوگ هاي مخصوص مراجعه كنيد . 10) حداقل چندبار به فروشگاه موردنظر مراجعه كرده و دوچرخه انتخابي خود را بررسي نماييد . 11) در هنگام خريد دوچرخه به همراه فرد مطلع و با تجربه برويد. پس خريد دوچرخه كوهستان مناسب خود و ورود به دنياي بي نظير دوچرخه سواري كوهستان را به شما تبريک مي گويم .

منبع : مجله کوه با اندکی تغییرات