ابزار 9 فرود

 

حتما همگی آشنایی کافی با ابزار هشت فرود دارید. وجه تسمیه این سری ابزارها بخاطر ظاهر آنهاست که به عدد ۸ انگلیسی شبیه است. شرکتهای مختلف بر اساس نیاز و تقاضای بازار اقدام به طراحی انواع مختلفی از آنها کرده اند که در این میان شاید عجیب ترین شکل متعلق به ابزار پیرانای شرکت پتزل باشد. اما به تازگی شرکت سالیوا با معرفی ابزاری جدید روی دست پتزل بلند شده و ابزاری با شکلی عجیب تر طراحی کرده و برای صحه گذاشتن به موضوع نام ابزار را به طور زیرکانه ای ۹ فرود گذاشته است. نکته جالبی که در طراحی این ابزار نظرم رو شدیدا" جلب کرد ورود شکاف V شکل (شبیه فک تحتانی ابزارهایی چون ‌ATC و Reverso III ) است که با قرار گرفتن طناب در بخشهای مختلف آن میزان گازگرفتی طناب تغییر می کند. به این ترتیب فکر می کنم این ابزار جدید بایستی قدرت مانور زیادی به استفاده از اون بده. خود سالیوا ادعا کرده که این ابزاری نیمه خودکار است که در سقوطهایتصادفی خودبخود عمل می کند.

ابزار هشت

ابزار هشت

 

این ابزار با طنابهای ۹ تا ۱۳ میلیمتر سازگار است. علی رغم شکل غیر متقارنش هم راست دستها و هم چپ دستها می توانند از آن استفاده نمایند. عدم وجود اجزای متحرک و تک قطعه ای بودن ابزار؛ عملکرد آنرا در شرایط خاص چون وجود گرد و غبار تضمین می کند و وزن آنرا بطور قابل ملاحظه ای کاهش می دهد.

"پیرانا"

پیرانا

قیمت پیشنهادی آن تفاوت چندانی با پیرانای پتزل ندارد و از این لحاظ یک رقیب جدی برای آن محسوب خواهد شد.

"روش استفاده از ابزار 9"

روش استفاده از ابزار 9

 

"ابزار 9"

ابزار 9

هیچ بعید نیست که نسل بعدی ابزارهای فرود از توسعه همین ابزار و استفاده بهتر و بیشتر از شکافهای V شکل به جای پیچ و خم دادن بیشتر به طناب شکل بگیرند که حداقل نتیجه اش جا انداختن و آزاد کردن سریعتر طناب از ابزار است که برخی مواقع (چون دره نوردی) از اهمیت حیاتی برخوردار می باشد.

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر می توانید به وبسایت http://www.9spirit.com سری بزنید که نوشته های کاملی رو در مورد این ابزار در اختیار شما می گذارد.

منابع:

http://www.newbie.blogfa.com/post-289.aspx

گردآوری و ترجمه:شاهپور امرالهی