به نام خداوند جان و خرد

 

محل برگزاری کلاس: کوه سرخ

تعداد اعضا شرکت کننده با همراهی اساتید گرامی : 43 تن

مدرسین محترم : جنابان نادرکرمی ، پیمان صادقی ، شاهپور امرالهی ، مرتضی فتحی ،باحضور سایر شرکت کنندگان پیشکسوت در جلسه

سرپست برنامه : استاد نادر کرمی

گزارشگر : نیما شعبانی

 

منطقه کوهسرخ شیراز

پوشش جانوری : پرندگان اين كوه شامل كبك، سينه سرخ، گنجشك ،سار ،شاهين ،باز ،كلاغ ، تيهو ، دال و جغد می باشد و پستانداران اين كوه شامل شغال ،گرگ است.

درغرب شیراز و درجنوب غربی شهرک گلستان کوهی معروف به کوه سرخ قرار دارد. از منظره شهر شیراز این کوه به صورت مجسمه سر یک انسان خوابیده دیده می‌شود و به این علت به آن کوه سرخ می گویند چون که از جنس شن و ماسه های درشت و کوچک تشکیل شده و قرمز رنگ به نظر می رسد. این شن و ماسه ‌ها دائما درحال فرسایش هستند و به همین علت در پایین کوه چندین معدن شن و ماسه وجود دارد. این کوه از جنوب غربی شهرک گلستان شروع می شود و تا قلات امتداد دارد و سپس به تدریج از ارتفاع آن کم می شود به طوری که با دشت هم ارتفاع می گردد. وقتی از کوه های اطراف مانند کوه دراک و همچنین از روبرو به اين كوه نگاه می کنيم فقط پرتگاه ها ودیواره های بلند آن مشخص می باشد و شايد صعود به آن امری غيرممکن به نظر برسد ولی ازطريق دره های زیبا و عمیق که بسیار برای بیننده و افراد کوهنورد جذاب می باشد می توان به آن صعود كرد.از دیگر ویژگی های این کوه داشتن حدود 30چشمه فعال درنقاط مختلف آن می باشد. به طور قطع این کوه روزی محل زندگی و پناهگاه افراد در زمان گذشته بوده است. داشتن آب و پوشش گیاهی ودرختی مناسب و وجود ۸ برج دیدبانی از جنس سنگ و ساروج در نقاط حساس کوه و وجود انواع کوزه و ظرف های گلی شکسته همگی دلیل بر اين ادعا می باشد. به دلیل جنس خاص سنگ‌های این کوه در فصل زمستان  قندیل‌های یخی فراوانی در سرتاسر دامنه شمالی آن تشکیل می‌شود ومناظر بدیعی را پدید می آورد. 

 

اهداف اجرای برنامه های بازآموزی:

۱-بالابردن سطح کیفی برنامه ها

۲-بررسی نیازسنجی اعضا در کمیته آموزش

۳-برگزاری مداوم بازآموزی های مربوط به فصول مختلف

۴-تشکیل جلسات کارگروه آموزش و سرپرستان

۵-بروزرسانی سطح آموزش و علمی اعضا

 

گزارش  

طبق برنامه ریزی قبلی ، از ۴ هفته قبل از اجرای برنامه ،نامنویسی چهت شرکت در برنامه توسط سرکار خانم پذیرش آغاز شد و قرار بر این شد که راس ساعت ۵:۴۵ در محل پارکینگ پیاده روی سلامت شهرک گلستان گردهم آییم.

 

تقریبا با ربع ساعت تاخیر در صفی منظم با سرقدمی جناب صادقی و گروهداری آقای شعبانی بسمت دامنه کوه سرخ حرکت کردیم.مسیر را از جاده خاکی بسمت شرق کوه سرخ ادامه دادیم.ساعت ۶:۴۰ به چشمه ای که در پایین دست کوه بخش غربی قرار دارد رسیدیم.چشمه ای پرآب و درختانی با سایه های دلچسب و استخری پر شده از آب چشمه و باغی شخصی کوچکی نیز محیط را خوش آب و هوا کرده بود.

دوستان بصرف صبحانه مشغول شدند و بعد از آن کلاس بطور رسمی شروع شد. در ابتدای کار جناب امرالهی توضیحاتی در مورد زمانبندی و سرفصل کلاس ها دادند.

 

در ابتدای کار کلیه افراد به دو دسته تقسیم شدیم که شامل گروه سرپرستان و گروه اعضا بودند.که گروه اول توسط مهندس صادقی و استاد امرالهی موضوع نقاط ضعف و قدرت برنامه ها به بحث گذاشته شد.گروه دوم نیز توسط استاد فتحی آموزش اصول گام برداری و تغذیه کوهستان داده شد.

 

بعد از نیم ساعت استراحت کلاس بعدی که موضوع آن گرمازدگی و ارتفاع زدگی و کمک های اولیه بود ، توسط جنابان صادقی و امرالهی آموزش داده شد که بسیار مفید بود و باز هم بعد از اتمام کلاس توسط سرپرست برنامه جناب استاد کرمی نیم ساعت استراحت داده شد.

 

کلاس سوم با موضوع صعود و فرود از سنگ کوتاه که بصورت عملی توسط استادان فتحی و امرالهی اجرا شد که با انتخاب مسیری در ابتدای دامنه کوهسرخ بصورت گروهی تمرین شد و دوستان توسط طناب انفرادی همراه با حمایت از بالای مسیر ، صعود کردند.

 

بعد از آن مبحث چیدمان کوله را آموزش دادند که با اتمام کلاس استراحتی یک ساعته جهت ناهار به دوستان داده شد.

 

در کلاس آخر نیز که بعد از ظهر اجرا شد،مبحث شناخت و عبور از رودخانه و مبحث وظایف سمت ها در برنامه ها توسط استاد امرالهی آموزش داده شد.

 

و در آخر نیز آزمونی از تمامی مباحث آموزش داده ، گرفته شد که دوستان بتوانند خود را محک بزنند.

برنامه بازآموزی بعد از اتمام آزمون به پایان رسید و از مسیر خاکی بین درختان انار باغ شخصی بسمت پارکینگ سلامت حرکت کردیم

 

و بعد از یک‌ روز مفید آموزشی از یکدیگر خداحافظی کردیم.

کارگروه کوهنوردی باشگاه شیرازجوان