ارسال شده توسط rokhsarehpanahi شنبه, آذر 26, 1390 10:10:00 ب.ظ

آکادمی کوهنوردی اوج باشگاه کوهنوردی و اسکی شبراز جوان با همکاری گروه کوهنوردی تندر فسا برگزار می کند :

صعود به قله خرمن کوه فسا  گرامیداشت زنده یاد پریسا افضلی

تاریخ برگزاری : 16 دی 1390

واپسین مهلت نام نویسی : یکشنبه 11 دی 1390

معرفی شهرستان فسا و کوه خرمن کوه :

خصوصیات طبیعی

شهرستان فسا از سطح دریا به طور متوسط 1370 متر ارتفاع دارد و از نظر مورفولوژی (ریخت شناسی ) و زمین شناسی ناودیس بزرگی است كه ارتفاعات اطراف آن توسط طاقدیسها به وجود آمده و بطور كلی نزدیك به 40 درصد از وسعت شهرستان فسا دشت و بقیه كوهستانی است.

الف ) كوهستــان:

ارتفــاعــات شهرستان فســا دنباله ی رشته كوههای زاگرس با جهت شمال غربی ، جنوب شرقی هستند كه با ایجاد دهلیزها و مخروط افكنه در امتداد خود مراكز سكونتگاهی این شهرستان را بصورت متمركز(طولی ،میدانگاهی) شكل داده اند .

مهمترین ارتفاعات این شهرستان عبارتند از:

خرمن كوه در حدود 22 كیلومتری شمال غربی فسا با ارتفاع 3185 متر

كوه گچ (قبله) در 14 كیلومتری جنوب غربی فسا با ارتفاع 2150 متر

كوه درز در 33 كیلومتری جنوب شرقی فسا ( دهستان نوبندگان ) به ارتفاع 2121 متر

قلات یاغی در 50 كیلومتری شرق فسا (دهستان ششده) به ارتفاع 2000 متر

كوه تودج (توده) كه از تنگ كرم شروع و تا داراب امتداد دارد كه بلندترین نقطه ی آن 3155 متر ارتفاع دارد

بجز این كوهها می توان به ارتفاعات : سلّــو ، كــلاه قاضی ، سه كنج ، حسین آباد ، بر آفتاب ، كمرزرد ،كلّه خرسی ، داراكوه ،زیتونك ،گــّر ، بدنه شیر و خمار سنان اشاره كرد

از نقطه نظر جنس وپوشش گیاهی كوهها می توان گفت غلبه با سنگهای آهكی و گچی است و درارتفاعات بیش از 2000 متر درختان اُ رسْ (ســروكوهی = وُهــلْ ) پوشیده و دركمتر از این ارتــفاع ، درختان پسته ی كوهی (بنه) ، بادام كوهی (الوك) و زالزالك (كیالك )وجود دارند كه از فرسایش خاك وافزایش سرعت آب وایجاد سیل در ارتفاعات جلوگیری می كند

ب ) دشت :

دشتهای شهرستان فسا كه از آبرفت های دوره ی كواترنری پوشیده شــده اند ، نسبتاً هموار بوده و پستی و بلندی چندان زیادی ندارند . ارتفاع این دشتها در هیچ نقطه ای كمتر از 1100 متر نیست و شیب آن حدود یك الی سه درصد می باشد .

مهمتــرین دشتهــای این شهرسـتان عبارتنــد از : دشت فســا ،دشت نوبندگان ، دشت ششده و قره بلاغ ،دشت گــّربایگان ( به معنی سرزمین برهنه و یا محل كوه گـّر ) ، دشت میان جنگل و دشت شیبكوه .

پوشش گياهي با توجه به شرايط آب و هوايي و جنس خاك اين شهرستان از پوشش گياهي متنوعي برخوردار است و روي هم رفته مي توان آنها را به سه نوع تقسيم كرد :

الف  ) پوشش گياهي استپي و نيمه استپي : اين نوع پوشش گياهي منطبق بر منطقه ي نيمه خشك بوده و به علت دخالت بي رويه  انسان ، رستنيهاي طبيعي آن اغلب نابود و علفهاي هرز جانشين آنها گرديده است . مهمترين گياهان اين نوع پوشش عبارتند از : كنگر ، جاشير ، بومادران ، خارشتر،شاطره، اُشنان يا اُشْلـُنگ،دِرمنه،گَــَون ( كتيرا ) ، اسپند ، اسفناج وحشي ، شيرين بيان ، بوته هاي گز و درختاني مانند ،‌ بيد ، كاج ، سرو و

ب) پوشش گياهي جنگلي : بطور كلي اين نوع پوشش گياهي در ارتفاعات و نواحي نيمه شمالي شهرستان به وفور ديده مي شوند و در اصل نوعي از جنگلهاي تنك مي باشند كه در فواصل درختان درختچه هاي خاردار فراواني مشاهده مي شود و برخي آن را جنگلهاي مناطق خشك نيز مي نامند . معروفترين درختان جنگلي از اين نوع پوشش عبارتند از : درختان اُرسْ (ســروكوهی = وُهــلْ ) ، بــادام كوهي ،پستة كوهي ، انجير ، كيالك ،كنار(سدر) ،گردو و .... علاوه بر اينهادر منطقه فسا حدود يك 180 هكتار جنگل مصنوعي از گونه هاي اكاليپتوس ،كاج ، اقاقيا ، سرو و… احداث شده است

شرایط شرکت در برنامه

1.شرکت برای تمامی علاقه مندان آزاد است.

2.داشتن توانایی جسمانی لازم و امکانات مناسب صعود زمستانی با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه الزامی است .

3.داشتن کارت بیمه ورزشی سال جاری

4. کارتعضویت

5.ارائه معرفی نامه از طرف گروه و یا هیأت به همراه معرفی سرپرست گروه شرکت کننده برای اعضای گروههای کوهنوردی و هیأتهای کوهنوردی شهرستانهامتقاضی حضور در برنامه هنگام نامنویسی الزامی است .

6.همراه داشتن پوشاک مناسب ، گتر و باتون تلسکوپی الزامی است .

7.هزینه شرکت در برنامه مبلغ 6000 تومان می باشد.

 خدمات ارائه شده :

1. وسیله نقیله رفت و برگشت

2.صبحانه

3.ارائه گواهی صعود

خواهشمند است جهت نامنویسی و دریافت اطلاعات بیشتر با شماره 09178256272 آکادمی کوهنوردی اوج یا 09171119251 ( آقای معتمد ) تماس بگیرید و یا به سایت http://akademiamountin.persianblog.ir و www.shirazjavanclub.com/OwjAcademy.aspx  مراجعه نمایید .

 

ارسال نظر برای این مورد بسته شده است