معرفی اهداف و چگونگی برگزاری تورهای گردشگری ورزشی توسط باشگاه فرهنگی ورزشی شیراز جوان

 

باشگاه فرهنگی ورزشی شیراز جوان با سابقه هشت سال فعالیت موثر و ارزشمند در زمینه برگزاری ؛اطلاع رسانی و معرفی جاذبه ها ؛ دانش و علم گردشگری ورزشی  اکنون بنا دارد در عرصه توسعه گردشگري ايران عزيز زمينه هاي نو و برنامه هايي نوآورانه و متفاوت را براي گسترش فرهنگ گردشگری ورزشی كشور به صورت مشاوره و برگزاری ارايه بدهد تا بدین طریق بتواند منشا خدمت به توسعه توریسم به صورت حرفه ای در کشور عزیزمان ایران باشد
باشگاه فرهنگی ورزشی شیراز جوان برنامه های جانبی دیگری هم دارد که عبارت است از برگزاری نمایشگاهها و کلاسها و سمینارها و همایشهای در راستای تحقق اهداف فرهنگی که در زمانهای برگزاری آن در اطلاعیه هایی به اطلاع مخاطبین باشگاه فرهنگی ورزشی شیراز جوان می رسد كمك به طرح هاي جامع روستايي و شهري مطابق با ملاكهاي حفظ ارزشهاي تاريخي و فرهنگي و طبيعي با هدف استفاده پايدار آنها در گردشگري و مشاوره در نوشتن پروژه ها و طرحهاي رونق گردشگري بومي به صورت داوطلبانه اقدامات ارزشمندي به انجام رسانده است.

تمامی دوستان گرانقدری که در شهرستانها و استانهای ایران علاقمند به امر توسعه گردشگری ورزشی در  منطقه خود هستند با تماس با شماره 09173141078 آقای نادر کرمی این امکان را فراهم سازند که با توجه به ارتباطات خوب و پتانسیلهای قوی موجود ، باشگاه فرهنگی ورزشی شیراز جوان بتواند کمکهای لازم و در حد توان خود را برای توسعه گردشگری آن منطقه به مدد آن دوستان به انجام برساند

از اهداف اجرايي فعلي باشگاه فرهنگی ورزشی شیراز جوان معرفي انواع شاخه هاي توريسم به علاقمندان سفر و فرهنگ سازي در زمينه توسعه فرهنگ سفرهاي اصولي و هدفمند و غير تخريبگر است و علاوه بر آن با كمك و مدد رساندن در زمينه اجرايي به آژانس های علاقه مند و با هدف كلان توسعه و رشد گردشگري داخلي و امكان تجربه انواع تورهايي را براي گردشگران داخلي فراهم آورد كه براي تجربه آن مجبورند علاوه بر ترك كشور خروج ارز و تحمل هزينه هاي سنگين را براي خود داشته باشند

باشگاه فرهنگی ورزشی شیراز جوان با توجه به ماهیت اخلاقی ؛ورزشی در راستای اهداف اجتماعی خاصی شکل گرفته که آن چیزی نیست جز درک اهمیت و ضرورت توسعه گردشگری داخلی در فقر زدایی در نقاط محروم و دور افتاده ایران و توسعه فرهنگی این مناطق با تبادل فرهنگی ناشی از حضور توریسم و توسعه اقتصاد و در نتیجه رفاه و امنیت و بهداشت و آموزش و ... این مناطق ؛

در این راستا در مرحله اجرای تور برای این مناطق خوشبختانه مساعدت مدیر محترم و بزرگوار اداره کل ورزش و جوانان استان فارس  روزنه امیدی بود برای اینکه بتوانیم آرمان خود را در سطحی بسیار حرفه ای و خاص به بازار گردشگری داخلی عرضه نماییم و بدین وسیله اعلام میداریم که سایر آژانسهای همکار هم در صورت تمایل برای حضور در این گروه می توانند با دفتر مرکزی با شماره 2346268 0711  تماس بگیرند.
باشگاه فرهنگی ورزشی شیراز جوان آماده ارایه مشاوره به تمامی ارگانها و سازمانها و نهاد ها و شرکتهای خصوصی و موسسات و آموزشگاهها در راستای معرفی پتانسیلهای بالای گردشگری داخلی و کمک به ترویج گردشگری داخلی مسئولانه و هدفمند و غیر تخریبگر می باشد با همکاری با ما سهمی نه چندان کوچک در توسعه و تعالی گردشگری هدفمند و حرفه ای داخلی داشته باشید


ایرانی آباد ، جامعه اي عاري از فقر و تبعيض و حق زندگي با حداقل استانداردهاي ممكن براي هر انسان در جغرافيايي كه به آن تعلق داريم به كمك توسعه گردشگري داخلي آرزو و آرمان مادر این راستا پنج قوائده کلی را برای بالا بردن کیفیت و مشتری مداری در ارکان این بخش هدایت گر و رکن اساسی می باشند که به شرح زیر اعلام می گردد


1- مطالعه و پژوهش
شناخت انسان از محیط اطراف خود و فعالیتی را که می خواهد انجام دهد از ارکان اولیه و اصلی هر فعالیتی می باشد. همچنین شناخت همکاران تور نیز یکی از اصول علمی فعالیت است. به همین منظور قبل از برنامه ریزی سفر، پرسنل کارآزموده این
باشگاه کلیه برنامه ها و مسیرهای را مورد مطالعه و بازدید قرار داده  تا با نگرشی واقعی اقدام به برنامه ریزی سفر نمایند. در این راستا ارزیابی سفرهای اجرا شده قبلی از مهمترین منابع مطالعه این باشگاه می باشد.

2- برنامه ریزی علمی
پس از مطالعه؛پژوهش  و شناخت ، توجه به جزئیات سفر، کیفیت خدمات مورد نظر، مسیرها و آسایش مسافر از مهمترین قسمت برنامه ریزی می باشد. هر برنامه سفر بر اساس تجربه و عواملی مانند ساعت مناسب مکانهای مورد بازدید، فواصل مکانهای مورد بازدید با یکدیگر و زمان تردد بین آنها و جذابیت آن برای مسافر و توجه به رده سنی مسافر در این باشگاه برنامه ریزی می گردد.

3- انتخاب بهترین خدمات و امکانات
افتخار ما در انتخاب بهترین امکانات موجود برای هر تور می باشد که حاصل آن رضایت مندی مسافر است. به طور کلی سیاست، برگرفته از تجارب گذشته و اندیشه نوین برای آینده این است که همیشه سعی کرده ایم بهترین ها را معرفی نماییم. نه ارزان ترین ها در انتخاب سرویس های ایاب و ذهاب، وسیله سفر، محل اقامت نوع پذیرایی راهنمایان مجرب کار آزموده همیشه سعی و دقت لازم بعمل می آید.

4- توجه به مشترک و مشتری
هدف اصلی ما همواره برنامه ریزی با امکانات موجود و در راستای توجه به خواسته های مشتری می باشد. بسیاری از برنامه ریزی های سفر برگرفته از ایده های افرادی است که بسیار سفر کرده اند. از آنجائیکه این باشگاه یک مرکز خدماتی است بنابراین رضایت مندی و رعایت حقوق مسافر از مهمترین و شایسته ترین فعالیت هایی است که روزانه مشغول به آن می باشیم.

5- نام نویسی
باشگاه فرهنگی ورزشی شیراز جوان به منظور رفاه حال مسافران خود امکان نام نویسی با پنج روش گوناگون را فراهم نموده است بنابراین شما مسافر گرامی می توانید با مراجعه به این قسمت فرمهای نام نویسی را تکمیل و پس از پرداخت وجه تور مدارک را ارسال فرمائید.

 

  روشهای نام نویسی  در تور

1- مراجعه حضوری نام نویسی تور به آدرس : شیراز ؛ خیابان خلد برین ؛ بوستان خلدبرین؛ ساختمان کلاه فرنگی ؛ یکشنبه هر هفته ساعت 15 تا 21

2- پیگیری غیر حضوری و نام نویسی توربا ارسال فکس :  واریز وجه تور به شماره حساب جام  :  81 /  18802753    بانک ملت به نام باشگاه ورزشی شیراز جوان اعلام و ارسال کپی فیش پرداختی به فاکس  دفتر باشگاه (  2346268  0711 ) ارسال رونوشت کارت ملی و شناسنامه به شماره فکس فوق(  برای  زوجین ارسال  صفحه دوم شناسنامه الزامی می باشد)   و پیگیری دریافت شدن فکس از طرف دفتر باشگاه ؛ در این وضعیت قرارداد غیر حضوری تنظیم میگردد و به شماره فکس مشتری ارسال ومشتری بعد از امضاء قرار داد آن را مجدد برای دفتر باشگاه  ارسال مینماید و بدیهیست زمانی شما در لیست مسافرین تور خواهید بود که قراردادتان نهایی شود.

3- واریز وجه به صورت پرداخت اینترنتی که در این حالت رسید اینترنتی که در آن شماره پیگیری درج شده است را پرینت گرفته و برای باشگاه به همراه مدارک دیگرتان فکس می نمایید و قرارداد هم همانند گزینه های 2 و 3 خواهد بود حتماً پیگیری نمایید که مدارکتان با فکس به دست ما رسیده باشد.

  4- ارسال هزینه تور و مدارک با پیک موتوری و دریافت یک برگ از قرارداد در برگشت پیکتان که آن نسخه را امضا کرده و برایمان فکس میکنید تا قراردادتان نهایی شود و حتماً پیگیری نمایید که به دستمان رسیده باشد قبل از ارسال پیک هم با تماس تلفنی اطلاعات مورد نیاز برای تکمیل قرار داد را به مسوول ثبت نام بدهید تا قراردادتان تنظیم و نهایی شود.

5- تکمیل مدارک و پر کردن فرم نام نویسی و قرار داد تور دریافت گردیده از طریق سایت ؛ ارسال وجه تور از طریق حساب اینترنتی با ذکر شماره پیگیری؛ امضا نمودن آن و سپس ارسال از طریق پست و یا پیک (در این روش اطلاع رسانی به وسیله تلفن الزامی می باشد)

گروههای بالای 10 نفر برای تورهای اختصاصی میتوانند با شماره مستقیم موبایل آقای نادر کرمی تماس بگیرند :  09173141078

نکات مهم برای شرکت در تورها

  1. آخرین مهلت برای نامنویسی  تورها همان تاریخ ذکر شده در آگهی ها می باشد .

2- ساعتهای اعلامی برای پیاده روی مجموع ساعتهای رفت و برگشت با هم است که بین آنها استراحتهای متعدد خواهد بود .

  1. ساعت حرکت تورها میانگین بین ۵ صبح تا ۶ صبح می باشد .
  2. مسافر موظف است برای انجام امور بیمه مشخصات زیر را به مسوول نام نویسی ارائه بدهد: نام و نام خانوادگی / نام پدر / شماره شناسنامه وکد ملی/ تاریخ تولد / شماره موبایل و شماره تلفن ثابت/شماره تلفن ضروری
  3. گروههای بالای 10 نفر میتوانند درخواست تور برای هر روز هفته داشته باشند  فقط باید 72 ساعت زمان برای هماهنگی و انجام کارهای تور را توسط باشگاه در نظر بگیرند.
  4. رعایت کامل آیین نامه توسط مسافرین الزامیست  این آیین نامه به امضای کلیه مسافرین خواهد رسید .
  5. تورهای رأس ساعت اعلامی حرکت خواهد کرد و نهایت تأخیر 10 دقیقه ای خواهد بود لذا مسافرین برای جا نماندن از تور قبل از ساعت اعلامی در محل قرار حضور به هم رسانند.
  6. حضور نفرات نام نویسی نشده در تورها به هر عنوان غیر قانونی می باشد

 

  در تورهای باشگاه شما چه سرویسهائی را ارائه می نمایید؟

با توجه به نوع سفر سرویسها متغیر می باشند، جهت آگاهی بیشتر به برنامه سفر مراجعه نمائید. ضمناً خواهشمندیم جهت سهولت كار، وسایل شخصی خود را با كمترین وزن و حجم همراه داشته باشید.

   چه وسایلی را گردشگر می بایست فراهم كند؟ بطور کلی لوازمی که همیشه باید در هر سفر به همراه داشته باشیم چیست؟

لوازمی را که باید گردشگر به همراه داشته باشد با توجه به نوع برنامه متغیر می باشد و همچنین با توجه به درجه سختی برنامه لوازم سفر متفاوت مي باشد. جهت اطلاع دقیق و بهتر از لوازم مخصوص هر سفر به برنامه سفر همان برنامه مراجعه نمایید.


   بطور کلی لوازمی که همیشه باید درهر سفر به همراه داشته باشیم چیست؟

کارت شناسایی عکس دار، ظروف شخصی لیوان، بشقاب، قاشق، چنگال، لوازم بهداشتی شخصی، لباس گرم، کوله پشتی یک روزه، قمقمه و آب معدنی، کیسه خواب مناسب برنامه، زیرانداز شخصی، کلاه و عینک مناسب، کفش مناسب برنامه، چراغ قوه، کرم ضدآفتاب و ....


  آیا سفرهای شما نیازمند به شرایط فیزیكی خاصی می باشد؟  لطفاً‌با مراجعه به درجه بندی تورهای ما در قسمت مربوطه (تورهای سبك- متوسط- سخت و سنگین) شرایط فیزیكی خود را مطابقت دهید، ضمناً توضیحات بیشتر فعالیتهای بدنی در هر برنامه سفر ذكر شده است خواهشمند است درصورت نیاز به اطلاعات بیشتر با مشاور فنی ما در بخش اکوتوریسم باشگاه تماس حاصل فرمائید.


  لوازم مورد نیاز این سفر چه می باشد؟ با توجه به نوع سفر لوازم ضروری هر سفر تغییر می كند. لطفاً جهت اطمینان از داشتن كلیه لوازم موردنیاز سفر خود به سنجش لوازم ضروری سفر مراجعه فرمائید. (مراجعه به لیست برنامه سفر)

 

  وضعیت غذا چگونه می باشد؟

باشگاه همیشه سعی می کند غذاهای متنوعی، متناسب با برنامه تهیه نماید، چنانچه ر‍‍‍ژیم خاصی را دنبال می كنید یا نسبت به غذائی خاص حساسیت دارید، خواهشمند است جهت رفاه حال خود در تهیه غذای موردنظرتان شخصاً اقدام فرمائید و ما
را نیز در جریان قرار دهید.

 

  محدوده امداد رسانی شما در سفر چه می باشد؟

خدمات امداد ما در طول سفر در حد كمك های اولیه می باشد و در طول سفر، باشگاه نهایت سعی خود را جهت حفظ ایمنی سفر در حد قابل قبول خواهد كرد. همچنين ما از پوشش بيمه به عنوان حامي بهره مي بريم.


باشگاه جهت حمل بار در سفرهای چند روزه چه می كند؟

درصورت نیاز و داشتن بار سنگین برای سفرهای چند روزه،‌ تهیه وسیله حمل بار به عهده باشگاه می باشد. ضمناً متذكر می گردد كه مقدار بار و سنگینی آن محدود و بطور متوسط درحدود 16کیلوگرم برای هر نفر می باشد.


 
آیا كودكان و افراد مسن هم می توانند در سفرهای شما شركت نمایند؟ بستگی به نوع سفر و درجه بندی آن و تجربیات و آمادگی شما دارد. جهت اطلاع بیشتر مشاور فنی اکوتوریسم باشگاه با كمال میل درخدمت شما می باشد.

 

نوع و دسته بندي تورها:

 

باشگاه فرهنگی ورزشی شیراز جوان جهت معرفي و اطلاع رساني بهتر برنامه ها و سفرهاي خود مجموعه سفر ها را با فرمت و شكل زير دسته بندي نموده است تا با توجه به اين تعاريف همسفران عزيز بهتر بتوانند برنامه سفر خود را متناسب با علايق و سليقه خود انتخاب نمايند . اين تعاريف به صورت عمومي   وغير فني ارائه شده و مختص باشگاه فرهنگی ورزشی شیراز جوان مي باشد و لزوما" تعاريف كاملي از آن عناوين  آنها نخواهد بود.

لازم به ذكر است در يك سفر با توجه به محل و زمان و طول مدت سفر، برنامه ميتواند تركيبي از چند نوع جاذبه باشد.

 

تورهاي دامنه گردي و پياده روي سبك:

در اين تورها كه به منظور بازديد از جاذبه هاي طبيعت همچون، آبشارها، چشمهاي آب معدني، درختان كهنسال، درياچه هاي كوهستاني و ... كه در دامنه ها قرار دارند صورت مي گيرد، گردشگران علاوه بر لذت بردن از زيبائيهاي طبيعي با دامنه گردي و پياده روي سبك به استقبال جاذبه ها مي روند.

  

سفرهاي تاريخي فرهنگي (Cultural &Historical tours):

 

اين سفرها شامل بـازديد از يك يا چند اثر ويا چند مكان تاريخي مي باشد .در این سفرها امـكان بازديد از موزه ها و يا آثار ثبت شده ملي وجود دارد

 

روستا گردي ، اقوام ، عشاير:

ايران سرزميني است وسيع وپهناور وداراي روستاهايي با قدمت تاريخي و  شگفت انگيز.روستاهايي با مردماني بسيار صميمي و زحمتكش كه هركدام از آنها از نظر آداب و رسوم ، لباس ، غذا ، زبان ، نوع معماري ابنيه فرهنگ وتمدن خاص خود را دارا مي باشند.

  روستا گردي يكي ازشاخه هاي مهم گردشگري ماجراجويانه است كه داراي تنوع و جاذبه هاي فراواني است. از جمله اين روستاها مي توان به روستاهاي تاريخي و چند هزار ساله و دستكند ميمند و همچنين كندوان،روستاي تاريخي ابيانه با معماري خاص و منحصر به فرد خود ،روستاي اورامان ، اورامان تخت و پالنگان اشاره نمود

 تفريحي سياحتي:

اين سفرها كمتر داراي فعاليت ورزشي و فيزيكي ميباشند و يا حداقل جاذبه هاي طبيعت گردي و ماجرا جويانه در آن كمرنگ تر از ساير سفرها ميباشد. در اين برنامه ها هدف از سفر، رفتن و اقامت در يك يا دو منطقه مي باشد و در كل مدت زمان سفر، گردشگران در همان منطقه و محل خاص مستقر مي باشند و از جاذبه هاي آن منطقه لذت خواهند برد

 

 تورهاي كوهپيمائي (Tours Trekking):

در اين سفرها فعاليت اصلي سفر متمركز به كوهپيمائي در منطقه از يك نقطه به نقطه ديگر مي باشد ويا رفتن به يك نقطه و بازگشتن به نقطه اول.  لذت بردن از مناطق طبيعي، پوشش هاي گياهي و طبيعت خاص هر منطقه از جمله جاذبه هاي اين سفرها مي باشند.

  در اين سفر ها با توجه به درجه سختي سفر ،برنامه مي تواند از يك روز برنامه پياده روي  و كوه پيمايي شروع و به چندين روز طولاني ختم شود.

   

كويرگردي (Desert tours): بـا توجـه به جاذبه هاي شگـفت انگيز كويـر ايران وهمچنين وسعت آنـها كه يك چـهارم از مسـاحت كل ايـران را فـرا گرفته اند،خود به جاذبه اصلي براي بسياري از سفرها تبديل شده اند. دو بيابان اصلي دشت كوير و بيابان لوت از زيباترين ومتنوع ترين برنامه هاي طبيعت گردي مي باشند علاوه بر جاذبه هاي طبيعي اين دو بيابان پهناور در ايران مي توان به روستاها ، واحه ها، قنات ها ، قلعه ها ، كاروانسراها و شهرها وروستاهاي اطراف آن اشاره نمود كه خود قسمت مهمي از جاذبه هاي اين سفر ميباشند.يكي از نكات برجسته بيابان هاي ايران علاوه بر آثار طبيعي آنها در مقايسه با ساير كشورها، تاريخ، تمدن وحياتي است كه در واحه هاي آنها هنوز جريان دارد.

سفرهاي كوير گردي ميتوانند با درجه سختي هاي متفاوتي ارائه شوند كه متناسب با هر برنامه فعاليتهاي ورزشي و پياده رويهاي متفاوتي را در بر خواهند گرفت و در هر برنامه سفر به آن اشاره خواهد شد.

كوير مصر، مرنجاب ، انارك ، لوت ، طبس ، ساغند و ابرکوه از جمله برنامه هاي زيباي كوير مي باشند.

 

  پاركهاي ملي و مناطق حفاظت شده (National park & preservation Area):

 به سفرهايي اطلاق ميگردندكه در آن بازديد از پاركهاي ملي و مناطق حفاظت شده صورت ميگيرد و علاوه بر تمامي جاذبه هاي كلي طبيعي كه در همه سفرهاي طبيعت گردي به چشم ميخورد ، در اين مناطق شاهد اكولوژي هاي مختلفي خواهيم بود.

گلهاي سوسن چلچراغ ، پارك ملي كوير و پارك ملي لار و منطقه حفاظت شده  جهان نما از جمله مناطق حفاظت شده مي باشند.

    

دوچرخه كوهستان ( Mountain Biking ):

يكي از مهيج ترين و زيباترين برنامه هاي طبيعت گردي و ماجراجويانه ،دوچرخه سواري در مناطق  طبيعي ميباشد كه بوسيله دوچرخه هاي خاصي به نام Mountain Bik و در جاده هاي  كوهستاني ، كويري ، و يا خارج از جاده off road) انجام ميگيرد. اين برنامه معمولا" بصورت گروهي و  به همراه راهنماي متخصص سفرهاي دوچرخه سواري اجرا خواهد شد و علاوه بر برنامه طبيعت گردي از ورزش مفرح دوچرخه سواري نيز لذت خواهيم برد. در اينگونه سفر ها هم متناسب با نوع برنامه،درجه سختيهاي متفاوتي وجود دارد كه در هر برنامه به آن اشاره خواهد شد. از جمله برنامه هاي اين سفرها دوچرخه سواري در دشت لار ،كوير مرنجاب ، سپیدان ، اقلید و ارتفاعات دوهزار مي باشد.

 

  اسكي در پيست (Skiing):

در اين سفرها فعاليت اصلي اسكي مي باشد و با توجه به نوع برنامه محل آن متفاوت خواهد بود.در اين نوع از برنامه ها امكان اجاره لوازم اسكي و آموزش نيز محيا مي باشد.          

اسكي خارج از پيست :(Off-piste sking):

اسكي در محيط هاي خارج از پيست (برف نكوبيده) فعاليتي است بسيار مفرح و جذاب. اين برنامه مختص اسكي بازان حرفه اي مي باشد كه تجربه اسكي در بيرون از پيست را دارا مي باشند و همچنين لوازم اوليه براي اسكي در خارج از پيست را دارا هستند.

اين نوع اسكي قابل اجرا در اطراف پيستهاي اسكي (بيرون پيست) و يا مناطقي كه از نظر موقعيت امن جهت اجرا ي برنامه  Off pist باشد صورت مي گيرد.

   

  اسكي كوهستان :(Ski Mountaineering)

اين برنامه ها مخـتص افراد كوه نورد با سابقه اسكـي در محيط هاي كوهستـاني مي باشند.به اسكي هاي اين دسته از اسكي بازان اصطلاحا" (تله مارك  Tele mark ) و يا (رندونه Randonee ) گفته ميشود كه امكان كوهپيمايي و پياده روي بروي برف نكوبيده را حتي براي صعود فراهم مياورد.و بعد از پايان صعود و كوه پيمايي فيكس آن بسته شده و مشابه اسكي معمولي عمل خواهد نمود. هيجان فوق العاده  و فعاليت فيزيكي و ورزشي جزو جاذبه هاي اين برنامه ميباشد. براي مثال صعود قله دماوند يا لشكرك در حصار چال ،علم کوه، دنا و رنج با كوله و چوب اسكي كوهستان وسپس اسكي نمودن به پايين از جمله برنامه هاي جذاب اين سفرها مي باشد. توانايي بالاي جسماني ،اشراف به دانش كوه نوردي،دارا بودن ابزارها و لوازم شخصي مخصوص اسكي كوهستان از جمله فاكتورهاي ضروري براي شركت در اين نوع برنامه ها مي باشد.    

 

كوه نوردي :

به سفرهايي اطلاق ميگردد كه در آن گذر از يك يا چند يال و قله و يا صعود به قله خاصي در نظر گرفته شده است. با توجه به فصل و منطقه لوازم كوهنوردي در اين برنامه ها متفاوت خواهد بود و در فصول مختلف سال به شرايط جسماني خاص خود نياز دارد. بيشتر اين برنامه ها داراي كوه نوردي در ارتفاعات بالاي 4000 متر از سطح دريا مي باشد. هم هوايي در هفته هاي قبل از برنامه و همچنين انجام ورزشهاي هوازي و نرمشهاي مختلف مي تواند ضريب موفقيت صعود را در اين برنامه ها بالا ببرد.

          

كمپينگ (Camping) :

در اين سفرها اقامت در چادر و محيطهاي طبيعي در نظر گرفته شده است كه با توجه به مدت برنامه از يك شب تا چندين شب ميتواند اجرا شود. تهيه و حمل چادر در اكثر برنامه هاي طبيعت گردي بعهده باشگاه ورزشی شیراز جوان خواهد بود. محل استقرار چادرها و برقراري كمپ با توجه به نوع و محل برنامه متفاوت ميباشد.اين برنامه در جنگل، كوهستان، مناطق كويري، ارتفاعات و حتي سواحل قابل اجرا خواهد بو

 

 بازديد از غار(Cave) :

بازديد از غار يكي ديگر از برنامه هاي ماجراجويانه و طبيعت گردي مي باشد كه به نوبه خود ميتواند بسيار مفرح و جذاب باشد. همراه داشتن کلاه ایمنی و چراغ پيشاني براي شركت در اين برنامه ها ضروري است.

 

 سفرهاي معنوي : (Spiritual Tour ):

اين سفرها جهت بازديد از يك يا چند منطقه مذهبي ،عرفاني و معنوي صورت ميگيرد.  هدف از  اين برنامه ها آشنايي همسفران با آداب و رسوم و سنن مختلف مردم مناطق مختلف ميباشد .از جمله اين آداب و سنن ميتوان به  مراسم ديني ،مذهبي،عبادي و همچنين آشنايي با نوع فرهنگ ، زبان ، آواها و گويشهاي مختلف ايشان اشاره نمود. براي مثال سفر به منطقه اورامانات و بازديد از مراسم پير شاليار  و يا سفر به نياسر و بازديد از مراسم گاو كشان.

 

سفرهاي آموزشي (Traning tours):

كليه سفرهايي كه هدف اصلي ازسفر در آن به يك يا چند موضوع آموزشي اختصاص يافته است سفر آموزشي اطلاق ميگردد.

سفرهاي آموزشي ميتواند جنبه هاي مختلفي داشته باشد .

بسياري از سفرهاي آموزشي جنبه ورزشي و فيزيكي دارد و بعضي از اين سفرها هم جنبه تئوري و غير ورزشي دارد و نيز برنامه هايي هم جنبه معنوي آموزشي دارند.

آموزش فنون كوه نوردي ، كوه پيمايي  ،اسكي ، يخ نوردي ، سنگ نوردي از جمله آموزشهاي اين دسته از سفرها مي باشند.

 سفرهايي نيز تهيه و تنظيم ميگردند كه افراد جهت فراگيري علوم و فنون خاص به يك منطقه خاص ميروند و سفر ميتواند عامل موثر و مفيدي جهت فراگيري هر چه بهتر اين دروس باشد.

سفرهاي معنوي - ورزشي نيز آموزش مديتيشن و علوم و فنون مشابه آن را شامل مي باشد .اين نوع از سفرها جنبه معنوي-ورزشي دارند.

         


    

سفرهاي تحقيقاتي (Discovery tours):

اين سفرها به منظور شناسايي و  بررسي يك منطقه قبل از آماده شدن آن براي گردشگران ميباشد.اين سفرها معمولا" به تجارب و آمادگي خاص جسمي نياز دارد مدت زمان آن نيز قابل پيش بيني نمي باشد.در اين سفرها ابتدا يك برنامه مشخص اوليه تهيه شده و سپس با استفاده از ابزارهايي جون نقشه ، GPS و..... طرح برنامه تنظيم مي گردد. بعد از پايان سفر برنامه سفر ويرايش نهايي شده و جهت ارائه به گردشگران آماده خواهد شد

     

رفتينگ (Rafting):

سفري مهيج، ماجرا جويانه، تفريحي و ورزشي است كه فعاليت آن در رودخانه اي با امواج خروشان صورت مي گيرد. ميزان هيجان رفتينگ به عواملي چون: درجه خروشان بودن رودخانه (Rapid) ، نوع امواج ، سرعت آب، سطح آب ساحل رودخانه و حتي عمق آب نيز در ميزان هيجان تاثير گذار است .

       

سفرهاي تركيبي و چند منظوره (Multi sport tours):    

اين سفرها شامل دو يا چند نوع سفر مي باشد كه بسته به محل و زمان يكي از فعاليتها و انواع سفرهاي فوق الذكر محور اصلي سفر خواهد بود و ساير جاذبه ها به عنوان مكمل سفر در كنار آن قرار خواهد گرفت. براي مثال در يك پياده روي چند روزه در كوير ، پياده روي محور اصلي سفر مي باشد كه جاذبه هاي كوير گردي كمپينگ ، و بازديدهاي تاريخي فرهنگي نيز در كنار آن يك سفر چند منظوره را شكل خواهد داد در واقع طراحي و ويرايش برنامه سفر به گونه اي خواهد بود كه علاوه بر استفاده از جاذبه هاي طبيعي اين منطقه و فعاليت فيزيكي ورزشي در كوير ، به جنبه هاي ديگري نيز توجه شده است . به طور مثال براي برنامه كوير مصر در طول مسير قبل از شروع برنامه پياده روي در كوير بازديدهايي از آثار تاريخي همچون مسجد جامع نايين ، خانه پير نيا ، موزه مردم شناسي و قلعه نارين بعنوان جاذبه تاريخي گنجانده شده است .

   

غواصي (Diving tours):

اين سفرها به دو بخش آموزشي و تفريحي تقسيم ميشوند. در بخش آموزشي موضوع اصلي سفر آموزش غواصي در يك منطقه خاص مي باشد كه در چندين روز پياپي زير نظر مربيان بين المللي و داراي مدرك از Padi صورت خواهد گرفت. دوره هاي غواصي، Open water شروع مي شود و مي تواند به دوره هاي حرفه اي تري ادامه يابد. سفرهاي تفريحي غواصي مختص  افرادي مي باشد كه قبلا" دوره مقدماتي غواصي را ديده باشند.در اين سفرها كليه لوازم لازم جهت غواصي توسط موسسه ی طرف قرارداد با این باشگاه  تهيه خواهد گرد    

درجه بندی سختی تورها

 

باشگاه شیراز جوان ، به منظور راحتي گردشگران، در انتخاب سفرهای خود  متناسب با سطح توانایی جسمانيشان ، برنامه سفرهاي خود را به چهار گروه  سبك، متوسط ، سخت و سنگين تقسيم بندي نموده است. اين دسته بندي صرفا" به لحاظ سنجش و محك توانايي شخصي افراد براي شركت در برنامه سفرهاي طبیعت گردی ارائه كرده است. در این درجه بندی ها فاکتورهای مختلفی در نظر گرفته شده است که شامل مسافت طی شده، شیب مسیر، محل اقامت، ارتفاع و شرایط آب و هوایی می باشد.

خواهشمند است درجه بندی ذیل را بدقت مطالعه فرمایید و در صورت داشتن هر گونه پرسش و ابهامی آنرا با مسؤلین برنامه و کارگروه طبیعت گردی و گردشگری در میان بگذارید.

 سبک : اين برنامه ها مناسب برای بیشتر افراد تندرست بوده و داراي كمترين برنامه فعاليت جسماني و ورزشي مي باشد. این سفرها عموما" شامل مسیرهای پیاده روی کوتاه در مسیرهای هموار و در دامنه ها و ارتفاعات کم می باشد.


متوسط : سطح آمادگی جسمانی خوبی برای این نوع سفرها لازم است. اين سفرها مناسب برای اکثر کوهپیمایان و راه پیمایان بوده و شامل پیاده روی های نه چندان طولانی ( 2 تا 4 ساعت  در روز ) و عبور از مسیرهای دارای فراز و نشیب نسبتا" كم است.همچنین آمادگی جهت اقامت در كمپ و چادر و استفاده از توالت صحرایی برای شرکت در این برنامه ها ضروريست.

سخت : این سفرها مخصوص افراد با آمادگی جسمانی بالا می باشد که از تجربه  قبلی کوه پیمایی در  مسیرهای ناهموار با روزهای بلند برخوردار هستند. مدت زمان کوه پیمایی در این برنامه بطور متوسط  4 تا 7 ساعت در روز مباشد و مسیرهای این سفرها بیشتر در ارتفاعات بالا (حداکثر  4200 متر) می باشد. آمادگی جهت اقامت در كمپ ارتفاعات و استفاده از توالت صحرایی برای این برنامه ها ضروري است. 


 سنگین: اين سفرها مختص افرادی است که قبلا در  برنامه های باشگاه با درجه سخت شرکت نموده و خود را برای شرایط کوه نوردی ( روحی و جسمی ) سنگین و صعود آماده نموده اند. همچنین این برنامه ها برای افراد با تجربه و با سابقه کوه نوردی و کوه پیمایی در ارتفـاعات مناسب میباشد که می بایست به تایید سرپرست برنامه های کوه نوردی باشگاه برسد. 

این برنامه ها معمولا در ارتفاعات بالاتر از 4200 متر می باشد و دارای روزهای طولانی ( بالاتر از 7 ساعت در روز ) در شرایط آب و هوایی متغیر و نا پایدار اجرا خواهد شد.آمادگی جسمانی بسیار بالا و تجربه اقامت در كمپ در ارتفاعات و استفاده از توالت صحرایی جزو شرايط حضور در برنامه ها می باشد.
 

به امید دیدار همه شما دوستان همراه تور های باشگاه در گردشگری ورزشی و طبیعت گردی