کشف، توصیف و نامگذاری اولین گونه عنکبوت بدون چشم 

چهارشنبه, ارديبهشت 02, 1394 10:30:00 ب.ظ

کشف، توصیف و نامگذاری اولین گونه عنکبوت بدون چشم

(غارزی حقیقی یا تروگلوبیت) از ایران (غار گاکال، استان کهگیلویه و بویراحمد)

اولین گونه عنکبوت بدون چشم از ایران، از غار گاکال در استان کهگیلویه و بویراحمد کشف، توصیف و نامگذاری شد.

این مقاله در مجله  Zootaxa منتشر شده است. (Zootaxa 3972 (4): 549–561)

 

ادامه مطلب
 

22 گونه خفاش در فارس زندگی می کنند 

ﺳﻪشنبه, تير 06, 1391 11:52:00 ق.ظ
به گفته معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس زیستگاه خفاش غار بوده ودر فارس درغارهایی چون تادوان، سنگ اشکن، مانیان، بوشیگان، غار چشمه ساسان خفاشها به تعداد وفور وتنوع گونه ای دیده می شوندکه متاسفانه در سالهای اخیر به دلیل ناامن شدن و آتش زدن غار تعداد آنها رو به کاستی نهاده است.
ادامه مطلب
 

پرواز چلچله ها در «تنگ براق» اقلید  

پنجشنبه, آبان 26, 1390 08:21:00 ق.ظ
 بزرگنمایی

سبزپرس – گروه محیط طبیعی؛ افشین زارعی: صخره هاي سر به فلک کشيده، آبشارهاي پيچ در پيچ، درختان انبوه و تخته سنگ هاي زيبايي که هر يک گويي هنر هنرمندي را در «تنگ بُراق» اقليد به نمايش گذاشته اند؛ اگر قرار باشد تا جلوه‌های طبیعی استان فارس رتبه‌بندی شوند بدون تردید چشم‌انداز بدیع این گذرگاه آب از فراز دامنه‌های غربی تنگ براق، در ردیف زیباترین جلوه‌های طبیعت استان فارس خواهد بود.

ادامه مطلب
 

تخریب 150 هزار هکتار جنگل و مرتع بر اثر آتش سوزی 

دوشنبه, آبان 09, 1390 06:01:00 ب.ظ
 

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در شش ماهه نخست سال گذشته، 2428 فقره آتش‌سوزی باعث تخریب 30هزار هکتار از مراتع و عرصه‌های جنگلی کشور شده است اما در سال‌جاری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته تعداد آتش‌سوزی‌ها با 53 درصد کاهش به 1077فقره رسیده و 14 هزار هکتار از جنگل‌ها و مراتع کشور دچار حریق شده است.

ادامه مطلب
 

پارک ملی قطرویه و منطقهٔ حفاظت شدهٔ بهرام گور 

پنجشنبه, آبان 05, 1390 10:10:00 ب.ظ
اینک در عصری زندگی می‌کنیم که پدیده‌های آفرینش بر اثر هجوم انسان‌های متمدن در حال نابودی هستند.دیگر چهره واقعی طبیعت را جز در مناطق بسیار دور از تمدن و صنعت نمی‌توان دید.و انسان به حکم فطرت خویش ناگزیر از مشاهده شکوه طبیعت و تدبیر در این موهبت‌های الهی است . در چنین برهه زمانی کشورهای جهان از جمله ایران مصمم شدند تا تدابیری اتخاذ نمایند که حداقل قسمتی از انواع پدیده‌های طبیعی را حتا با صرف هزینه‌ها و زحمات بسیار به صورت دست نخورده و یا کمتر دست خورده حفاظت کنند.
ادامه مطلب
 

انتقال آب به جزيره اشك دریاچه ارومیه اجرايي مي شود 

پنجشنبه, آبان 05, 1390 12:41:00 ب.ظ
  به گزارش روابط عمومي اداره كل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي،سومين جلسه هماهنگي اجراي برنامه آبرساني به جزيره اشك براي شرب گوزن زرد ايراني با حضور مديركل ،معاونان،كارشناسان مسئول ورئيس پارك ملي درياچه اروميه برگزارشد. اين گزارش مي افزايد: در اين جلسه ضمن تشكيل كميته آبرساني با مسئوليت كارشناس مسئول زيستگاهها و امور مناطق استان،راههاي مختلف آبرساني بررسي و درنهايت مقرر گرديد آبرساني از طريق بندر گلمانخانه و با امكانات موجود صورت پذيرد.
ادامه مطلب
 

نگاهی نگران به طبیعت 

پنجشنبه, آبان 05, 1390 12:44:00 ق.ظ
www.shirazjavanclub.com در جهان پهناوری که انسان متمدن هر روز با ابزارهای گوناگون آن را آلوده می کند، تکلیف ما چیست؟ آلودگیهایی که در راستاهای گوناگون ما را محاصره کرده اند مثل آلودگی هوا، خاک ، آلودگی صوتی و شیوع انواع بیماریهای ناشناخته. از بین بردن جنگل ها و فضای سبز ، شکار و کشتار حیوانات وحشی، جنگ های بی نتیجه و کشتار دسته جمعی ، جنگهای میکروبی ، شیمیایی و هسته ایی.
ادامه مطلب
 

رتبه ایران در تولید دی اکسید کربن 

ﺳﻪشنبه, آبان 03, 1390 10:18:00 ب.ظ
گروهی از دانشمندان آمریکایی با جمع آوری 1.6 میلیارد اطلاعات از 32 هزار ایستگاه هواشناسی در سراسر دنیا ارزیابی جدید و بسیار دقیقی از گرمای جهانی نشان دادند که از سال 1950 تا به امروز دمای متوسط جهانی 1 درجه افزایش داشته است .
ادامه مطلب
 

رمزگشایی از پرونده محیط‌ بان پس از 3سال اطلاع‌رسانی غلط سازمان محیط زیست 

دوشنبه, آبان 02, 1390 03:32:00 ب.ظ
  فردی که شهریور ماه 86 در منطقه حفاظت شده دنا به‌دست یک محیط‌بان به‌قتل رسیده نه یک شکارچی متخلف بوده و نه جزو اشرار؛ او پیشینه شکار نداشته و حتی هنگام وقوع فاجعه، مسلح نبوده است. بر اساس گزارش‌های دریافتی همشهری، مقتول (مجتبی رضایی) 22ساله که به همراه چند شکارچی وارد طبیعت شده بود، درحالی‌که دوربین عکاسی بر گردنش آویخته بود با شلیک اسعد تقی‌زاده، یکی از محیط‌بانان دنا، جان سپرده؛ این حقیقتی است که طی 3سال و اندی که از ماجرا می‌گذارد همواره کتمان شده، تا آنجا که بسیاری ازطرفداران محیط‌زیست، با این تصور غلط که مقتول، شکارچی متخلفی بوده که به‌سوی محیط‌بانان شلیک کرده و محیط‌بان دربند، ناگزیر وی را هدف قرار داده است، با گردهمایی، مصاحبه و صدور بیانیه، خواستار دخالت مسئولان قوه‌قضاییه در حکم صادره شده‌اند؛
ادامه مطلب
 

زمین تغییر می‌کند  

جمعه, مهر 29, 1390 03:28:00 ب.ظ
 

مدت­هاست که در بسیاری از منطقه­ های کره زمین از برف و سرمای همیشگی در زمستان و گرمای عادی تابستان­ها خبری نیست.خشکسالی پیوسته افزایش می­یابد، آب آشامیدنی کمتر می­شود و انسان­ها با مشکل­های زیادی از قبیل سیل و طوفان و بیماری و کم شدن محصولات کشاورزی و ...بیشتر از قبل مواجه شده‌اند. علت تمام این اتفاق­ها، گرم شدن زمین و تغییرات آب و هوایی است، که نه تنها برای سلامتی و زندگی انسان‌ها خطرآفرین است بلکه حیات تمام موجودات روی زمین را تهدید می‌کند. اما «تغییر آب و هوایی» که این روزها در خبرها زیاد می‌شنویم چیست؟

ادامه مطلب
 
صفحه 1 از 5 1 2 3 4 5 > >>