فاجعه زيست محيطي در درياچه نئور  

پنجشنبه, مهر 28, 1390 10:53:00 ب.ظ
به دنبال رهاسازي ماهيان كپور در درياچه نئور، اين درياچه منحصر به فرد كشورمان در آستانه يك فاجعه زيست محيطي قرار دارد.به گزارش فارس، به گفته بسياري از متقاضيان صيد تك ‌قلاب درياچه نئور كه سال‌هاست در اين منطقه اقدام به صيد ماهي منحصر به فرد قزل‌آلا مي‌كنند، امسال در قلاب‌هاي خود به جاي صيد ماهي قزل‌آلا، كپور پيدا كرده يا اگر قزل‌آلايي هم صيد شد، كمتر از 300 گرم وزن داشت كه اين حركت به دنبال رهاسازي ماهيان كپوري بوده است كه اقدام به تغذيه گاماروس موجود در درياچه كرده و سبب انهدام هميشگي آبزيان اين درياچه طبيعي شدند.
ادامه مطلب
 

شکار آهوهای ایرانی با موتورسیکلت‌های تندرو! 

چهارشنبه, مهر 27, 1390 03:45:00 ب.ظ

گفته می‌شود شکارچیان غیرمجاز در غرب کشور با استفاده از موتورسیکلت‌های با حجم بالای ۲۵۰ سی‌سی، آهوان را شکار می‌کنند.با توجه به اینکه حداکثر سرعت آهو حدودا ۸۰ کیلومتر در ساعت است، راکبین با این موتورسیکلت‌ها با سرعتی بالغ بر ۱۰۰ کیلومتر در ساعت در تپه‌ها حرکت می‌کنند و توان رسیدن به آهو را دارند.

ادامه مطلب
 

خرم ناز در انتظار سد "تنگ سرخ " 

چهارشنبه, مهر 27, 1390 03:32:00 ب.ظ

استاندار کهگیلویه و بویر احمد از کلنگ زنی سد " تنگ سرخ " در چهارمین دور سفر محمود احمدی نژاد و هیأت دولت به این استان خبر داد .به گزارش خبرنگار مهر ، اکبر نیکزاد گفت : این سد علاوه بر تأمین آب شرب ، صنایع ، آب آشامیدنی شهر یاسوج و روستاهای الماری ، در بخش کشاورزی هم آب شش هزار هکتار زمین دیم را تأمین می کند و به لحاظ گردشگری از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود .

منبع : روزنامه خبر جنوب

ادامه مطلب
 

آپارتمان‌سازی در پارک ملی کلاه قاضی 

چهارشنبه, مهر 27, 1390 03:28:00 ب.ظ
 

کمیسیون امور زیربنایی صنعت و محیط‌زیست 870‌هکتار از اراضی پناهگاه حیات وحش و پارک ملی کلاه قاضی در استان اصفهان را به وزارت راه و شهرسازی واگذار کرد تا دخل و تصرف در پارک‌های ملی و پناهگاه‌های حیات وحش به یک روال عادی تبدیل شود.یک منبع آگاه به همشهری گفت: وزارت مسکن و شهرسازی (‌که اکنون به وزارت راه و شهرسازی تغییر عنوان یافته) در سال75 درحالی نقشه‌های طرح جامع شهر جدید بهارستان را برای تصویب در شورای‌عالی محیط‌زیست مطرح می‌کند که بخشی از طرح در اراضی کلاه قاضی واقع شده است. با وجود این، نماینده وقت سازمان محیط‌زیست صورتجلسه را امضا می‌کند، در عین حال مقرر می‌شود سازمان محیط‌زیست و مسکن و شهرسازی اختلافات خود را در این زمینه برطرف کنند.

ادامه مطلب
 

اورست دارد آب می‌شود 

ﺳﻪشنبه, مهر 26, 1390 03:40:00 ب.ظ

تغییرات آب و هوا در هیمالیا سبب آب شدن یخ‌های بلندترین کوه جهان با سرعت زیاد می‌شود.به گزارش برنا، تغییرات آب و هوایی در هیمالیا با سرعت زیادی، یخ‌های مرتفع‌ترین کوه جهان را آب می‌کند. یک گروه آمریکایی به سرپرستی موسسه کوهنوردی با انجام ماموریتی به هیمالیا، به دنبال یافتن راه‌حل‌های کاربردی برای تهدیدی هستنند که سیل‌های سهمگین دریاچه‌های متشکل از ذوب شدن یخچال‌های طبیعی ایجاد می‌کنند.

ادامه مطلب
 

تنها ژئوپارک ایران در آستانه حذف از فهرست جهانی 

ﺳﻪشنبه, مهر 26, 1390 03:37:00 ب.ظ

تنها ژئوپارک ثبت شد‌ه د‌ر فهرست ژئوپارک‌های جهانی کشور که سال ۲۰۰۶ به فهرست جهانی ژئوپارک‌های یونسکو به‌ثبت رسید‌ه بود‌ د‌ر آستانه حذف از فهرست ژئوپارک‌های جهانی قرار د‌ارد‌.رئیس اد‌اره ژئوپارک جهانی قشم اوایل مرد‌اد‌ماه اعلام کرد‌ه بود‌ که ژئوپارک جهانی قشم برای گرفتن کارت سبز و ماند‌گاری د‌ر شبکه جهانی ژئوپارک‌ها تا اسفند‌ماه همین سال فرصت د‌ارد‌ تا ارزیابی مجد‌د‌ کارشناسان یونسکو را به نفع خود‌ تمام کند‌. ژئوپارک قشم اکنون د‌ر آستانه بررسی مجد‌د‌ کارشناسان جهانی برای د‌ریافت کارت سبز قرار د‌ارد

ادامه مطلب
 

احتمال نابودی طولانی‌ترین آبشار ایران 

دوشنبه, مهر 25, 1390 09:28:00 ب.ظ

خبرها حاکی است که عملیات اجرایی ساخت یک سد در جنوب غربی کشور آغاز شده است که در صورت آب‌گیری آن بخشی از طولانی‌ترین آبشار ایران در آب غرق خواهد شد.گزارش‌ها حاکی است ساخت سد «خِرسان ۳» بر روی یکی از سرشاخه‌های کارون با وجود انتقادهای کارشناسان منابع طبیعی و محیط زیست و رسانه‌ها، هم‌اینک آغاز شده ‌است.

ادامه مطلب
 

مهاجرت روستاییان اطراف دریاچه ارومیه به دیگر شهرها 

یکشنبه, مهر 24, 1390 09:43:00 ب.ظ

مدیر کل محیط زیست استان آذربایجان غربی درخصوص مشکلات زیست محیطی دریاچه ارومیه گفت: برخی از روستاهای شرقی دریاچه ارومیه به دلیل مشکلاتی که وجود داشت به شهرهای اطراف این دریاچه مهاجرت کردند .حسن عباس نژاد درخصوص مشکلات دریاچه ارومیه و بحران این دریاچه بر اثر خشک شدن آن خاطرنشان کرد: در حال حاضر نگرانی ما از خشک شدن دریاچه ارومیه است و اینکه در پی آن ریزگردهای نمکی به وجود می آیند که بر اثر آن دشت ‌های حاصلخیز منطقه آسیب می بیند و در واقع وجود این ریزگردها برای مردم این منطقه مشکلات زیانباری به دنبال دارد...

ادامه مطلب
 

نابسامانی در مدیریت ‌آب، تالاب‌ها را خشکاند 

جمعه, مهر 22, 1390 09:48:00 ب.ظ

بیژن فرهنگ دره شوری، کارشناس برجسته محیط‌زیست می‌گوید نابسامانی در مدیریت منابع آبی کشور بلای جان تالاب‌ها و طبیعت ایران شده است.وی به همشهری گفت: در حالی که هر روز طرحی برای نجات ارومیه مطرح می‌شود اما کسی به چاه‌های بی‌شماری که به‌صورت مجاز و غیرمجاز در اطراف ارومیه حفر شده و رمق سفره‌های زیرزمینی را گرفته است اشاره نمی‌کند.

ادامه مطلب
 

طراحی چادر خورشیدی 

پنجشنبه, مهر 21, 1390 04:59:00 ب.ظ

به زودی چادر خورشیدی که توسط یک اپراتور موبایل طراحی شده است وارد د بازار جهانی خواهد شد. این چادر علاوه بر زیبایی ظاهری، دارای مزایای بسیاری است و با کمک آن می‌توان از انرژی خورشید برای تولید نور، گرما، شارژ موبایل و ارتباطات استفاده کرد. این چادر جادویی قادر به ذخیره انرژی خورشیدی است و استفاده کننده قادر به شارژ گوشی موبایل و سایر وسایل قابل‌حمل بدون استفاده از سیم خواهد بود. برای این کار فقط کافیست آن را در جای مخصوص پاکت مانند گذاشت.

ادامه مطلب
 
صفحه 2 از 5 << < 1 2 3 4 5 > >>